Подкрепете ни!




Наука11 юни 2012

Пет забележителни бебешки умения

Освен да дишат и сучат, децата идват на този свят с още някои чудни способности

Бебетата може да изглеждат като трогателно безпомощни човешки същества и през повечето време те действително са. Но въпреки очевидните факти, като да кажем, че не знаят нищо за света изобщо, едва фокусират очите си и им е трудно да държат изправени собствените си глави, те имат няколко впечатляващи трика, които владеят до съвършенство. Следват пет умения на новородените, които те правят по-добре от всеки друг:

Водният инстинкт

При раждането си бебета притежават комплект от автоматични рефлекси, които впоследствие губят в развитието си. Един от тях е рефлексът за гмуркане, познат и брадикардичен ефект. Проявява се при тюлени и други морски бозайници и вероятно е наследство от древните ни морски предци. 
Всъщност представлява следното: ако главата на бебе до 6 месеца попадне под вода, то автоматично ще задържи дъха си. В същото време сърдечният му ритъм ще се забави, помагайки му да спести кислород, и кръвта ще продължи да циркулира само в най-важните органи – сърцето и мозъка. Тази инстинктивна реакция успява да запази живота на бебета, случайно попаднали във водата.

Бързото учене

Бебетата добиват знания със зашеметяваща скорост. Почти всяко преживяване, което имат, се запечатва чрез създаването на нов синапс (връзките между мозъчните клетки, наречени неврони). До тригодишна възраст детският мозък вече е създал около 1000 трилиона връзки! Това е два пъти повече от синапсите в мозъка на възрастен. На около 11-годишна възраст тези плътно навързани мозъци започват да се освобождават от излишните връзки в процес, наречен „съкращаване".
 
Квантовата интуиция

Първо един бърз урок по физика: Квантова механика се нарича съвкупността от страни и объркващи закони, които управляват поведението на елементарните частици. Според нея частица (като протон или електрон) не е нито тук, нито там, а на двете места едновременно и освен това навсякъде между тях. Т.е. тя е едновременно и частица, и вълна. При голямо струпване на частици неопределеността изчезва, което кара човешката реалност да изглежда конкретна и обектите - ясно дефинирани. Лошото е, че опитът ни в човешката реалност ни възпрепятства във възприемането на квантовата механика. Дори Алберт Айнщайн не е можел да я схване интуитивно.
А новородените бебета могат. Като същества, ненавикнали към реалност от какъвто и да е порядък, те са единствените хора, които схващат квантовата механика интуитивно. Това твърди Сет Лойд, експерт по квантови изчисления към Масачузетския технологичен институт. До 3-месечна възраст бебетата нямат усет за „неизменчивостта на обектите", т.е. не добили разбирането, че един предмет може да бъде само на едно място в един момент. През този период множество експерименти и игри показват, че новородените смятат, че един скрит предмет може да е навсякъде и демонстрират естествената си интуиция към квантовата механика.

Ритъмът

Без значение дали ще станат балетисти когато пораснат или ще имат два леви крака, всички бебета се раждат с чувство за ритъм. Това се доказва от изследване, проведено през 2009 година, в което екип от учени изсвирва барабанен ритъм на спящи бебета на възраст 2-3 дни. След това те изсвирват отново мелодията, като от време на време нарушават ритъма – изпускат удар, правят го несъзвучен и др. През цялото време електроди следят реакцията на мозъците на бебетата и показват, че при нарушаването на ритъма те отчитат ключова мозъчна реакция показваща, че очакванията на новородените са били опровергани.
Може би бебетата се сдобиват с чувството за ритъм още в утробата на майка си, слушайки сърцето й. А може и усещането да напълно инстинктивно, за да помага на бебетата да научат и идентифицират мелодиката и такта в речта на родителите си и в първия им език изобщо.

Да са сладки

Не, наистина. Оставим ли настрана гореизброените умения, бебетата са безпомощни и понякога толкова досадни или скучни, че вероятно биха страдали от пренебрежението на възрастните, ако не бяха толкова очарователно сладки.
За щастие повечето бебета са. В изследване от миналата година китайски и канадски психолози установяват, че и мъжете, и жените намират невръстните новородени за по-сладки от тези на около година, които пък се класират по-добре от вече по-големите деца. Всъщност „сладкостта" спада значително до около 4 години и половина.
Тогава лицевата структура на децата действително започва да бъде по-малко очарователна, показват изследвания. Преди този момент те имат точно чертите, които ние като вид сме развили да намираме като най-мили и очарователни – изпъкнало чело, голяма глава, кръгло лице, големи очи и малки нос и уста. Тези черти надделяват естествената ни неохота към миризливи пелени. Да си сладък наистина е въпрос на живот и смърт: други изследвания са показали, че невръстните бебета, които имат малки очи, плоски чела или квадратни лица получават по-малко внимание. 

Източник: lifeslittlemysteries
Сърцето има свой мозък Наука

Сърцето има свой мозък

Някои от невроните в сърдечната нервна система имат свойствата на пейсмейкър

Обявиха победителите в 37-те годишни награди „Най-доброто от новото“ Наука

Обявиха победителите в 37-те годишни награди „Най-доброто от новото“

Шлем за добавена реалност е на върха на класацията на Popular Science

Физиците откриват призрачни частици в експеримент с тъмна материя Наука

Физиците откриват призрачни частици в експеримент с тъмна материя

Хипотезата е, че тъмната материя може да е заобиколена от плътни облаци от неутрино

Учените смятат, че е по силите им да прихванат съобщения между извънземни Наука

Учените смятат, че е по силите им да прихванат съобщения между извънземни

Възможно е новият метод да открие теснолентови радиосигнали

Най-старата азбука в света е открита върху древен малък цилиндър Наука

Най-старата азбука в света е открита върху древен малък цилиндър

Това е своеобразен глинен етикет на предмет за подарък

Малък робот в мозъка ще се задейства от мисли Наука

Малък робот в мозъка ще се задейства от мисли

Обещаващ експеримент с хлебарки дава фантастични резултати

Три безсмъртни същества живеят на Земята Наука

Три безсмъртни същества живеят на Земята

Някои връщат времето назад, други просто не остаряват

Хамстерът като растение Наука

Хамстерът като растение

Учени от Япония твърдят, че успешно са създали фотосинтезиращи животински клетки

Астероид удари Земята часове след като беше открит Наука

Астероид удари Земята часове след като беше открит

Това е третата космическа „атака“ за 2024 г

За първи път в света клониран чернокрак пор роди здрави бебета Наука

За първи път в света клониран чернокрак пор роди здрави бебета

Зоолозите се радват, че са спасили един застрашен вид

Откриха черна дупка рекордьор по погълщане на материя Наука

Откриха черна дупка рекордьор по погълщане на материя

Масата й е 7,2 милиона пъти по-голяма от масата на Слънцето

„Вояджър 1“ отново даде сигнал към Земята от 24 милиарда километра Наука

„Вояджър 1“ отново даде сигнал към Земята от 24 милиарда километра

Връзката с апарата беше прекъсната, но той се самопоправи с недействащ от 1981 г. хардуер

Преживяванията близо до смъртта групирани в седем основни теми Наука

Преживяванията близо до смъртта групирани в седем основни теми

Оцелелите от сърдечен арест имат спомени от реанимация, усещания за страх и преследване, както и осъзнаване на случващото се

Осъзнато сънуване Наука

Осъзнато сънуване

Двама души, спящи далеч един от друг, установиха връзка в първи по рода си експеримент

Когато фактите нямат значение Наука

Когато фактите нямат значение

Как избирателите оправдават политическата дезинформация

Изкуствено създаденият страх ни е полезен Наука

Изкуствено създаденият страх ни е полезен

Защо хората обичат да се плашат и търсят ужасни преживявания