Подкрепете ни!




Светът в теб26 август 2024

Пътят към освобождаване от вината: признание, изкупление и облекчение

Юнгианският тълкувател Джеймс Холис за страховете и неспособността ни да си признаваме грешките си

Пътят към освобождаване от вината: признание, изкупление и облекчение
Вината седи на раменете на много от нас като огромна черна птица. Концепцията за сянката, въведена от Юнг, служи като напомняне за всяка наша неприлична постъпка, егоизъм, нарцисизъм и страхливост. И всички знаем мъдрите думи на римския поет Теренций: „Ego sum humanum. Nihil a me humanum alenium (Аз съм човек и нищо човешко не ми е чуждо)“.

Но тази огромна черна птица все още е на същото място и грачи на случаен принцип, когато се надяваме да празнуваме свободата си, освободени от оковите на миналото. Нейното грачене трови всеки момент на триумф и сякаш от миналото отново всичко се промъква в днешния ни ден и ни причинява същия, уж преживян вече срам.

Това пише в книгата си „Блатата на душата“ Джеймс Холис – американски юнгиански психоаналитик, автор на над 20 книги, посветени на концепциите на Карл Юнг. Той определя три основни типа вина и съветва през втората половина от живота си да се опитаме да осъзнаем с кой тип продължаваме да живеем. Осъзнаването на корените на вината ще помогне на зрелия човек да се освободи от оковите на миналите си прегрешения и да живее спокоен и пълноценен живот в хармония със себе си и Бог.
Според Холис съществуват: 
  • реална вина като форма на отговорност;
  • вината като въображаема защита срещу страха;
  • екзистенциална вина.
Юнгиянският тълкувател пише, че никой не може съзнателно да обяви своята невинност: нито на индивидуално, нито на колективно ниво. Всеки от нас, независимо от степента на нашето съучастие, е част от общност, която е измислила Холокоста, проповядва расизъм, има предубеждения към определен пол, възраст, убеждения и се случва да мрази хората.

Ето защо естественото развитие на личността включва признаването на подходяща вина, т.е. поемането на отговорност за последствията от избора, независимо колко неосъзнат може да е бил той в дадения момент. Ясно е, че всеки човек прави избори, които могат да причинят страдание на други хора. Холис нарича причината за това „болно въображение“ - човек прави избори, чиито последствия не могат да бъдат предвидени. В старогръцките трагедии това се случва чрез страдание - той може да изкупи вината си, като я признае, изтърпи наказание и възстанови правилната връзка с боговете.

В друга своя книга „The Midway Pass“ Холис описва „болното въображение“ като нещо неизбежно, което придружава детските преживявания и в зряла възраст често кара човек да се сблъска с последствията от многобройни грешки, допуснати при избора. 
Ако възрастният човек осъзнава, че е сгрешил, признае вината си за избора, който е направил и вредните последици от него, това не само ще бъде проява на мъдрост, но и ще бъде единственият начин, който в крайна сметка ще му донесе облекчение.
Хората, които са израснали сред вярващи и са били въведени в тайнството на изповедта, имат възможност да се освободят от миналото. Черната птица не само трови живота ни в настоящето, но винаги тясно ни свързва с миналото. Бремето на миналото ни лишава от силата и способността да правим нови избори.

Но мнозинството от нашите съвременници са лишени от възможността да се изповядват или защото следват други традиции, или защото са загубили опора във вярата и религиозните догми. 
И все пак дори хора, които са далеч от светото тайнство на изповедта, могат да бъдат въведени в лечебните преживявания, обозначени с три думи: признание, изкупление и облекчение.
За човек, който е узрял за истинско осъзнаване на чувството си за вина,  разпознаването е много важно. То включва признаването на щетата, причинена на него самия или на другите. Дори в началото човек не разбира обективно какво е причинил, достатъчно е само да успее да разпознае грешката си. Съзнанието му трябва ясно да каже: да, направих го, да, случи се заради мен, да, аз нося отговорност за това. 
При социопатите и хората с определени психични разстройства функционирането на егото е толкова нарушено, че те не могат да поемат такава отговорност. Всичко, което могат да направят, е да лъжат не само другите, но и себе си, като периодично проектират отговорност върху другите.
Опрощението не винаги е възможно. Голяма част от направеното не може да бъде отменено. Но може да бъде коригирано. В повечето случаи изкуплението става символично и в същото време не по-малко реално - то несъмнено представлява психологическо връщане към това, което човек би искал да коригира.
Когато покаянието е искрено, когато истинското или символично изкупление дава плод, може да се почувства благодатта на облекчението. 
За тези, които все още имат вътрешна нужда да се изповядват, свещеникът може да действа като Божи посредник, който ще обясни на вярващия какво е прошка и опрощаване на греховете - това ще облекчи тежестта на неговата вина. 

За атеистите не е толкова лесно да молят за милост. Въпреки това, последователен процес на разпознаване, изкупление и облекчение може да бъде достъпен за онези, които се стремят да разширят границите на съзнанието.

Юнг много убедително описва полезното признаване на вината. Това не означава отричане или избягване и със сигурност няма нищо общо с привързаността към миналото. Такъв човек знае всичко лошо, което съществува в света и вътре в него, и след като се научи да се справя със своята Сянка, прави нещо съвсем реално за света като цяло. Той успява да понесе на плещите си поне мъничка част от гигантските, нерешени социални проблеми на нашето време... Как може някой човек да гледа напред, ако дори не вижда себе си и мракът на несъзнаваното се пренася във всяко нещо, което прави.

Източник

Още по темата:

Горделивостта е коренът на всички човешки грехове Светът в теб

Горделивостта е коренът на всички човешки грехове

Сергей Лазарев: Ако човек е скромен, той трябва в същото време да бъде искрен и безстрашен

Губещите се надяват. Победителите вярват. Светът в теб

Губещите се надяват. Победителите вярват.

Дан Валдшмид: Надеждата ви позволява да поемете по лесния път

Душата се нуждае от Егото Светът в теб

Душата се нуждае от Егото

Без него в нас няма безопасно място, където да поставим плодовете на нашия растеж, казва Каръл Пирсън

Колко несигурни сте в себе си? Светът в теб

Колко несигурни сте в себе си?

Несигурността е сложна емоция, което често се крие зад привидно нормално поведение

Осъзнато дишане – всяка глътка въздух носи щастие Светът в теб

Осъзнато дишане – всяка глътка въздух носи щастие

При издишане пък споделяте животворна енергия с другите, казва Хик Нат Хан

Красотата на една жена с годините само расте! Светът в теб

Красотата на една жена с годините само расте!

Изпитани във времето съвети за красота от Сам Левинсън

Ти току-що пречупи детето си. Браво! Светът в теб

Ти току-що пречупи детето си. Браво!

Дан Пиърс: Татковци, време е да покажем на децата си, че ги обичаме и да го правим постоянно

За да създадете реалност, съсредоточете се отвъд резултата Светът в теб

За да създадете реалност, съсредоточете се отвъд резултата

Човекът не е изплел мрежата на живота – той е просто нишка в нея

Това, което ви дразни, ви контролира Светът в теб

Това, което ви дразни, ви контролира

Вадим Зеланд обяснява как да насочим мислите си, за да променим нашия слой на реалността

Чувствам се като чужд – и на себе си, и за света Светът в теб

Чувствам се като чужд – и на себе си, и за света

Кризата на егото всъщност е самата искра, която често е необходима, за да запалим вътрешен огън

Когато невъзможното стане възможно Светът в теб

Когато невъзможното стане възможно

Кастанеда: Нямаш никакво време и въпреки това си заобиколен от вечността

Ба дзъ: 8 знака на съдбата Светът в теб

Ба дзъ: 8 знака на съдбата

Древната даоистка карта ни води към истинската ни същност и цел

Върни се при себе си и лети свободна Светът в теб

Върни се при себе си и лети свободна

Раняващите преживявания се „втелесяват“ в нас и за да отслабнем, трябва да кажем сбогом първо на тях, убедена е Мирослава Велева – Радкова