Подкрепете ни!




Светът в теб3 декември 2024

Страхът от отхвърляне ви прави „мека Мария“

Пет начина да спрете да угаждате на хората и да поставите здрави граници

изображение: iStock
изображение: iStock
Направихте го отново – съгласихте се да излезете на питие с любимата си приятелка и нейните познати, въпреки че планирахте да прекарате вечерта в маратонски риалити предавания по пижама, а социализацията беше последното нещо, за което мислите. Ако някога сте се хващали да казвате „да“ на всяка услуга или покана – малка или голяма – и позволявате на другите да се възползват от вас, защото не сте сигурни как да поставите здравословни емоционални граници, може би се чудите как да спрете да угодничите на хората. Според Емили Надер, лицензиран терапевт в Тексас, страхът ви прави „мека Мария“.

„Човеколюбивите хора често имат слаби граници, тъй като чувството им за ценност е свързано с външно утвърждаване“, казва Надер. „Стигате до там, че всъщност не знаете кой сте, как да се застъпите за себе си или какво е да имате уравновесени взаимоотношения.“ Към несигурността и ниското самочувствие се добавя страхът от неодобрение или страхът да не разочароваш някого.

Надер пояснява, че причините винаги да се казва „да“ са и заради други страхове – от отхвърляне и изоставяне, от конфликт. Според терапевта при проява на истинската доброта, човек обикновено не чувства вътрешно безпокойство или страх. Добрите дела са предназначени да облагодетелстват другите, това носи и вътрешно удовлетворение. Съвсем друго е, ако помагате от страх, ако той ви е накарал да ровеждате неудобни срещи, да се появявате на партита, на които не сте искали да присъствате, или да поемате тежки проекти на работа, без много да мислите за вашите нужди и ограничения.

Добрата новина е, че можете да се откажете от тези угоднически поведения и да изградите по-добри навици, които ви позволяват да сложите на първо място личните си нужди пред тези на другите по здравословен начин. Ето няколко стъпки, които можете да опитате.

1. Наблюдавайте вашите модели на поведение

Наблюдавайте се – кога се появяват угодническите поведения, в какви среди или ситуации се намирате, съветва Натали Мур, лицензиран терапевт в Лос Анджелис. Има ли конкретни обстоятелства, които предизвикват тези действия? Конкретни хора? „Разберете признаците на угодничеството –  търсене на одобрение от другите, избягване на конфликти, липса на граници – така че да знаете на какво да внимавате“, предлага Мур. И допълва: „Дайте си разрешение просто да забелязвате и да се интересувате от собственото си поведение“. Воденето на дневник без осъждане също може да ви помогне да следите тези поведения.

2. Определете произхода на угодничеството

Угодничеството най-вероятно произхожда от детството, когато сте угаждали на родителите или на друг значим възрастен или по-властно приятелче. Възможно е родителите ви също да са живели в угодничество и вие да смятате това за нормално поведение без да забележите, че повтаряте тези модели в зряла възраст. 

Травматичните преживявания, особено тези, които се случват в рамките на една връзка, могат да предизвикат реакция на травма, известна като „угодничество“, при която жертвата на насилника се опитва да спечели благоволението му, за да намали честотата на агресията – вербална, емоционална и и физическа. 

Ако имате склонност към тревожно привързване – вие се борите да повярвате, че хората в живота ви се грижат за вас, освен ако те не ви го казват или не правят нещо, за да демонстрират тази любов. Това предизвиква страх от изоставяне, който ви тласка към угодничество. Жените са по-склонни да го развият, защото са социализирани да се приспособяват към чувствата на другите, сочат психологическите изследвания. 

3. Упражнявайте състрадание към себе си

Докато се отучвате да не угаждате на хората, важно е да бъдете нежни със себе си по пътя, казва Надер. „Угаждащите имат ниско самочувствие или чувство за идентичност, самобичуването прави нещата десет пъти по-лоши“, обяснява тя. Отрицателното самоописание може да изглежда безобидно в реално време, но е вредно в дългосрочен план. „Думите, които използваме в ума си, са по-важни, отколкото си мислим, защото те бързо се превръщат в нашата идентичност“, казва Надер.  Опитайте се да преосмислите отрицателните си мисли, когато се появят. Например „Не съм достатъчно добър“ може да изглежда като „Все още се уча и е добре да не съм изключителен“. Пишете самоутвърждаващи заключения („Ти си си самодостатъчен“ или „Ти имаш значение“) на лепящи се листчета и ги сложете там, където ще ги виждате всеки ден. 

4. Разкрийте нуждите си

Угаждането на хората означава да давате предимство на нуждите на другите до такава степен, че нарушавате собствените си граници. Така че е полезно да погледнете навътре в себе си и да разберете от какво се нуждаете. Това може да изглежда като непродуктивно в началото, ако сте свикнали цял живот да поставяте нуждите на другите пред своите. Проучване от 2020 г. подкрепя идеята, че от време на време казването на „не“ защитава нашата почтеност и не позволява на другите да ни експлоатират. Друго проучване от същата година сочи, че определени нива на егоизъм имат връзка с по-здрави взаимоотношения и по-здравословни нива на самочувствие.

Задайте си въпроси като: „От какво имам нужда в момента?“ и „Как се чувства тялото ми в момента?“. Погледнете по-широко на ценностите си. Помислете какво е най-важно за вас в живота. Съгласуването на вашите действия с вашите основни ценности може да ви помогне да задоволите нуждите си.

5. Разчитайте на грижата за себе си

Не пренебрегвайте значението на грижата за себе си. Направете си списък с нещата, които биха ви били полезни след като поставите граница, за да се подготвите за неприятните усещания, които може да почувствате. Това може да изглежда като водене на дневник и напомняне защо е важно да поставите тази граница, ходене на разходка, йога или танци в ритъма на любимата ви музика. Не забравяйте да погледнете изчерпателно ежедневието си и да помислите за малки промени, които да помогнат за попълване на вашите умствени, емоционални и физически нива на енергия. Диетата ви питателна ли е и ядете ли на редовни интервали? Получавате ли удоволствие от разходките си? Правите ли почивки през работния си ден? Отговорите на тези въпроси, ще ви дадат яснота къде са пропуските ви, за да можете да напълните първо собствената си чаша.

Поставянето на граници е едно от най-важните и здравословни неща, които можем да направим за себе си, казват психотерапевтите. Нашите граници защитават това, което е най-важно за нас, и позволяват пълноценни взаимоотношения, изградени върху взаимно разбиране и уважение.

Източник

Още по темата:

Какво бихте казали на по-младото си аз? Светът в теб

Какво бихте казали на по-младото си аз?

Писменото послание до ваша друга версия е чудесна терапия за психиката и душата

Жените са загубили връзка с дивото в себе си Светът в теб

Жените са загубили връзка с дивото в себе си

Те следват мъжките правила, вместо да чувстват, докосват, танцуват, обичат, свързват, създават...

7 съвета за справяне с разочарованието Светът в теб

7 съвета за справяне с разочарованието

Отнасяте се към себе си като към машина и забравяте, че вниманието, грижата и самоизключването също са важни

В огледалото не виждах никого Светът в теб

В огледалото не виждах никого

Изповед за пропадането и изцелението на една жена с инсулинова чувствителност

Освобождаване от „майчината вина“ Светът в теб

Освобождаване от „майчината вина“

Позволете на децата си да се запознаят с това, което всъщност сте

Каквото правиш на другите, го правиш и на себе си Светът в теб

Каквото правиш на другите, го правиш и на себе си

Е. Толе за колективното болково тяло и защо някои държави са по-войнствени от други

Изкуственият интелект и „Похитителите на изчезналия кивот“ Светът в теб

Изкуственият интелект и „Похитителите на изчезналия кивот“

Футуролог вещае края на човечеството, ако не дойде осъзнаването

Щастие през болката Светът в теб

Щастие през болката

Защо духовното израстване често е свързано с болезнени усещания

Бъди истинска жена Светът в теб

Бъди истинска жена

Приеми силата на рода, стани и Пепеляшка и Кралица, тогава ще срещнеш Него

Върнете болката, която сте взели от родителите си Светът в теб

Върнете болката, която сте взели от родителите си

К. Типинг: Не лишавайте предците си от възможността да извървят своя кармичен път

Трети март Светът в теб

Трети март

Българите сме живели в робство, но българският дух никога не е бил робски!

Тънката граница между комплимент и ласкателство Светът в теб

Тънката граница между комплимент и ласкателство

Научете се да ги разпознавате по интонацията на гласа и по езика на тялото

Какво е всъщност провалът Светът в теб

Какво е всъщност провалът

Психологът Михаил Лабковски за това как се съсипваме като правим неща, които не искаме