В София ще се проведе първа по рода си международна конференция, посветена на децата с аутизъм
Тя е насочена към медицински специалисти, родители и близки на деца с поведенчески и когнитивни разстройства
Билети за конференцията могат да бъдат закупени тук
Проектът е иницииран от най-голямата българска тъканна банка „Биорегенерация“ и Балканската асоциация по неврофийдбек, биофийдбек и невромодулация (БАНБН), в партньорство със Здравен информационен портал „Медикъл Караджъ“ и Българското сдружение по пробиотична медицина. Той е провокиран от нарастващия брой български семейства, които търсят терапевтични начини за справяне с разстройствата в поведенческия и когнитивния спектър при деца с аутизъм.
Научен и медицински консултант е д-р Димитър Колев – началник на отделение към клиника „Нервни болести“ на ВМА, съпредседател на БАНБН и хоноруван преподавател по невролингвистика и приложна психофизиология към ЮЗУ „Неофит Рилски“.
Сред лекторите на двудневната конференция, е проф. д-р Ердал Карайоз, който е специалист по трансплантация и лечение със стволови клетки. Темата на неговата лекция е „Разстройства от аутистичния спектър: персонализираната терапия с мезенхимни стволови клетки ли е бъдещето?“.
Специалистът по хематология д-р Мария Савчева ще разгледа въпроса за интоксикацията и детоксикацията при деца с разстройства в развитието. Доц. д-р Екатерина Иванова-Тодорова – гл. асистент към Катедра по клиничната лаборатория и клинична имунология на МУ в София ще изнесе лекция на тема „Автотела срещу невронални структури като диагностичен и имунопатогенетичен маркер“.
„Диагностични възможности на swLORETA qEEG и използването им за невронавигация при невромодулиращо лечение при ASD“ и „Съвременни аспекти в диагностиката и лечението на ASD“ са двете теми, които ще засегне д-р Димитър Колев.
Презентацията на проф. д-р Пламен Божинов – началник на Клиника по неврология във високотехнологичната болница „Сърце и Мозък“, гр. Плевен, е посветена на невромодулацията при деца от аутистичния спектър. Проф. дпн Моника Богданова, преподавател в СУ, ще представи методите за диагностика на риска от аутизъм при бебета и деца до 3 г., а фокус на лекцията на доц. Елка Горанова от ЮЗУ ще бъде ключовата роля на логопеда при консултиране, диагностика и терапия на разстройства от аутистичния спектър.
Презентацията на проф. Милен Богданов от Факултета по химия и фармация към СУ е посветена на резултатите и анализите на микроелементи от коса, както и на връзките и зависимостите при терапия.
„Комплексен лечебен подход при дете с аутизъм – опит от Cellthera Clinic“ е темата на лекцията на проф. д-р Ярослав Михалек от Чехия, който специализира в лечението на онкологични заболявания чрез трансплантация на стволови клетки и е международен специалист в областта на програмите за лечение на системни и автоимунни заболявания.
За неудобните въпроси за стволовите клетки ще говори административният директор на ТБ „Биорегенерация“ Мая Стоева, а логопедът Боряна Мургина ще засегне въпросът за развитието и стимулирането на говора при деца от 0 до 3 г.
На втория ден от конференцията проф. Душан Марич от Войводинския институт за детско здраве от Нови Сад ще направи презентация на тема „Ролята на стволовите клетки при лечение на деца в аутистичния спектър“. „Лечение с имуноглобулини при деца от аутистичния спектър“ е фокусът на лекцията на д-р Джихан Абазович, който е един от пионерите в Сърбия във въвеждането на регенеративната медицина в клиничната практика.
Сред останалите лектори на събитието са: д-р Таня Кадийска – преподавател в СУ и ръководител е на сектор „Нутригенетика “ към ГМДЛ „ Геника “ и Геномен център – България АД; д-р Дора Пачова – лекар хомеопат с 30-годишен опит и председател на Асоциация на лекарите хомеопати в България; АБА терапевтът от САЩ Чад Хъникът, който е лицензиран и сертифициран анализатор на поведението; учредителят на Фондация „За утре“ Димитър Урдев, който развива последователна информационна дейност относно обучението на децата със СОП в България. За обучението като комбинация между държавните образователни стандарти и сензорно-базирания обучителен подход ще говорят педагозите от училище „Милеа“.
Полският оптометрист д-р Гжегош Левицки ще презентира методите за зрителна терапия при деца, диагностицирани със състояния от аутистичния спектър.
Последната лекция от програмата на конференцията е „Мозъчна алергия и разстройство в аутистичния спектър“ на проф. д-р Теохарис Теохаридес от САЩ. Той има над 470 публикации с 41 853 цитирания, което го нарежда в топ 2% от най-цитираните автори в света и е най-високо оцененият експерт по мастоцитите от Expertscape.
Събитието е двудневно и е осигурена грижа за децата, чиито родители искат да чуят лекциите, но не могат да разчитат на чужда помощ.
Осигурен е превод за всички лекции на чужд език.
Повече информация и пълната програма може да намерите на сайта на Банка за стволови клетки Биорегенерация и в събитието на конференцията във Facebook.
Още по темата:
Помогни на кон в нужда!
Конната база „Адгор“ създава луксозен 13-листов календар с чудесните картини на Виктория Стоянова
Остават броени дни до началото на фестивала „Дни на предизвикателствата“
София, 3-5 декември, кино „Люмиер“ – приключенски филми, беседи, природа, пътешествия, работилници, природозащита, награждавания
През декември ще се проведе семинарът „Катара и Тантриара – ниво 2“
Ще се направи анализ на новите послания на Съюза на Пазителите към човечеството
Над 400 гости станаха част от магията на „Денят на жената предприемач 2024“
Шестото издание на събитието привлече с вдъхновяващи панели, изненади, дискусии и социално значими каузи
Илиана Раева и Асен Миланов гости в новото издание на „Чудесата в нас“
Меги Димчева ще сътвори поредното издание на своя нов проект на 30 ноември, от 19 ч. в Топлоцентрала
Мениджъри на водещи компании и предприемачи си подават ръка на „Денят на жената предприемач 2024“
Безплатно бизнес изложение ще посреща гостите на входа на събитието
Концерт с творби на Бах, Моцарт и Жан Франсе ще огласи зала „България“
Нов симфоничен оркестър ви кани на събитието си на 20 ноември 2024 г., от 19:30 ч.
Катерачи и екстремни кинематографи от много държави на 19-ите „Дни на предизвикателствата“
Над десет филма предвижда тридневната програма на фестивала от 3 до 5 декември в кино „Люмиер“
Безплатни екскурзоводи и обновена пътека за посетителите на пещера Проходна на 9 и 10 ноември
Събитията са организирани от Българския туристически съюз, като част от годишнината от създаването на Националния пещерен дом
Председателят на СБП Боян Ангелов е против поставянето на скандална пиеса на Бърнард Шоу
Утре в 17.30 ч. се организира протест пред Народен театър „Иван Вазов“
Благотворителен семинар „Непознатият д-р Петър Берон“
Заповядайте на 2 ноември от 10:30 ч. в Дома на архитекта в София
Какво представлява ендобиогенното разчитане на кръвни показатели?
В онлайн излъчване на 2 ноември специалистът по ендобиогения д-р Шарбел Аби Шахин ще изнесе лекция на тема „Биология на функциите – уникален анализ на кръвен тест за диагностика и лечение"
Как да променим нашето СъЗнание
На 17 ноември е събитието РАДИ – 2, организирано от д-р Емилия Караславова
В Стара Загора започва симпозиум „Продоволствена сигурност и устойчиво развитие”
Участниците бият тревога относно изменението на климата и изчерпването на водните ресурси
Нов симфоничен оркестър ще огласи Царско село с музика от Брамс и Кюркчийски
Чуйте образци от световната камерна класика на 17 октомври 2024 г.