Има ли оставената книга свой живот, когато не я виждаме
„Реалността, включително ние самите, не е нищо друго освен тънък и крехък воал, отвъд който ... няма нищо..."
Снимка: Алис Файгел,unsplash.com
Но вие очаквате, че книгата има свое собствено независимо съществуване зад тези проявления. Така че, когато оставите книгата на масичката за кафе и влезете в кухнята или напуснете къщата си, за да отидете на работа, очаквате, че книгата все още изглежда, усеща се и мирише точно както когато сте я държили.
Очакването обектите да имат свое собствено независимо съществуване - независимо от нас и всякакви други обекти - всъщност е дълбоко вкоренено предположение, което правим за света. Това предположение води началото си от научната революция от 17-и век и е част от онова, което наричаме механистичен мироглед. Според това виждане светът е като гигантски часовников механизъм, чиито бурмички и зъбчати колелца се управляват от определени закони на движение.
На този поглед върху реалността се дължи голяма част от научния напредък на човечеството през 17-и век. Но както твърди италианският физик Карло Ровели в новата си книга „Хелголанд“, квантовата теория - физическата теория, която описва Вселената в най-малките мащаби - почти със сигурност показва, че този мироглед е фалшив. Вместо това Ровели твърди, че трябва да възприемем „релационен“ мироглед.
Какво означава „релационен"?
Нютон твърди, че пространството и времето са действали като „контейнер“ за съдържанието на Вселената. Тоест, ако можем да премахнем съдържанието на Вселената - всички планети, звезди и галактики - ще останем с празно пространство и време. Това е „абсолютният“ възглед за пространство и време.
Лайбниц, от своя страна, твърди, че пространството и времето не са нищо повече от общата сума от разстоянията и продължителността между всички обекти и събития в света. Ако премахнем съдържанието на Вселената, бихме премахнали и пространството, и времето. Това е „релационният“ възглед за пространство и време: те са само пространствени и времеви отношения между обектите и събитията. Релационният възглед за пространството и времето е ключово вдъхновение за Айнщайн, когато той развива общата теория на относителността.
Ровели използва тази идея, за да тълкува квантовата механика. Той твърди, че обектите на квантовата теория, като един фотон, електрон или друга основна частица, не са нищо повече от свойствата, които те проявяват, когато са във връзка с други обекти.
Тези свойства на квантовия обект се определят чрез експеримент и включват параметри като позиция, импулс и енергия на обекта. Заедно те съставят състоянието на обекта. Според релационната интерпретация на Ровели, тези свойства са всичко, което може да се каже за обекта: няма подлежащо отделно вещество, което да „притежава“ свойствата.
Как това ни помага да разберем квантовата теория?
Квантовият процес е случайно събитие. Няма начин да го предскажем, но можем да го опишем по начин, който дава представа за различните шансове атомът да се разпадне или не в даден период от време. Тъй като разпадането ще предизвика отварянето на флакона с отровен газ и следователно смъртта на котката, животът или смъртта на котката също е чисто случайно събитие.
Според ортодоксалната квантова теория котката не е нито мъртва, нито жива, докато не отворим кутията и не наблюдаваме системата. Остава загадка как точно изглежда това състояние - котката да не е нито мъртва, нито жива.
Но според релационната интерпретация състоянието на всяка система винаги е във връзка с някаква друга система. Така че квантовият процес в кутията може да има неопределен резултат по отношение на нас, но да има определен резултат за котката.
Така че е напълно логично котката да не е нито мъртва, нито жива за нас и в същото време определено да е мъртва или жива. Един факт е истински за нас и друг факт е истински за котката. Когато отворим кутията, състоянието на котката става определено за нас, но котката никога не е била в неопределено състояние за себе си.
Какво е мнението на Ровели за реалността?
За щастие, това включва и всички други предмети като вашата масичка за кафе. Така че, когато отидете на работа, любимата ви книга продължава да си е там, където сте я оставили. Въпреки това, това е драматично преосмисляне на същността на реалността.
Както казва Ровели:
Ние не сме нищо друго освен контури на изображения. Реалността, включително ние самите, не е нищо друго освен тънък и крехък воал, отвъд който ... няма нищо.
Още по темата:
Три безсмъртни същества живеят на Земята
Някои връщат времето назад, други просто не остаряват
Хамстерът като растение
Учени от Япония твърдят, че успешно са създали фотосинтезиращи животински клетки
Астероид удари Земята часове след като беше открит
Това е третата космическа „атака“ за 2024 г
За първи път в света клониран чернокрак пор роди здрави бебета
Зоолозите се радват, че са спасили един застрашен вид
Откриха черна дупка рекордьор по погълщане на материя
Масата й е 7,2 милиона пъти по-голяма от масата на Слънцето
„Вояджър 1“ отново даде сигнал към Земята от 24 милиарда километра
Връзката с апарата беше прекъсната, но той се самопоправи с недействащ от 1981 г. хардуер
Преживяванията близо до смъртта групирани в седем основни теми
Оцелелите от сърдечен арест имат спомени от реанимация, усещания за страх и преследване, както и осъзнаване на случващото се
Осъзнато сънуване
Двама души, спящи далеч един от друг, установиха връзка в първи по рода си експеримент
Изкуствено създаденият страх ни е полезен
Защо хората обичат да се плашат и търсят ужасни преживявания
Продължителността на живота се увеличава с по-бавна скорост през този век
Човечеството се доближава до горната му граница
Слоновете в Мозамбик доказаха еволюционната теория
Раждат се все повече женски без бивни, гражданската война там ускорила естествения подбор
Слънчеви изригвания и сияния отново оцветиха планетата
Силата на космичните явления не е като през май, казват учените, но не е за пренебрегване
В Китай излекуваха диабет с „препрограмирани“ стволови клетки
Пациентката вече не приема инсулин, сама си го произвежда
Стълпотворение от черни дупки в Млечния път
Клъстерът от стотици черни дупки се е разпрострял на 30 хиляди светлинни години
Сателитите Starlink от второ поколение излъчват 30 пъти повече радиосмущения от предшествениците си
Така те застрашават радиоастрономическите наблюдения, предупреждават от ASTRON