Подкрепете ни!




Здраве19 август 2016

Хайде на басейн... или не?

10 факта, за които да се замислим, преди да се насочим към градските оазиси

Факт е, че не живеем в стерилен свят и е напълно нормално в басейните да има микроби. Повечето от тях са безвредни и съжителстваме с тях постоянно. Но в случая обръщаме внимание на патогените: онези бактерии и вируси, които могат да причинят заболяване. Списъкът е съставен от проф. д-р Кели Рейнолдс от Университета в Аризона, специалист по микробиология и обществено здраве, която проучва опасностите от басейна. 

1. Размяна на микроби



Над 89 милиона души плуват в обществени басейни всяко лято. Дори когато басейнът се поддържа добре и е правилно хлориран, се оказваш заедно с много хора в малко количество вода, което създава благодатна почва за предаване на телесни секрети. "При наличие на болестотворни бактерии или патогени, дори един-единствен басейн може да се окаже огнище за масови инфекции", казва Рейнолдс. Тя добавя, че през последната година е имало 78 документирани огнища в басейни в 31 държави, а 74% от тях са били правилно хлорирани.


2. Вечности - всичко във водата



Повечето непатогенни микроорганизми няма да ви разболеят, докато плувате в тях. Но ако не искате да пиете водата от ваната на някой друг... може би е добре да се замислите, преди да си отворите уста в басейна. Всъщност, изненадващо много хора носят патогени в тялото си, без да проявяват симптоми. Например около половината от населението е носител на Staphylococcus Aureus - на пръв поглед безобидни бактерии, които обаче в редки случаи могат да инфектират рани.


3. Хлорът убива микробите, но зависи колко са хората в басейна



Много хора се плашат, че като излязат от басейна, още миришат на хлор. Това всъщност е добър знак, казва Рейнолдс. Поддържането на подходящи нива на хлор е от решаващо значение за убиването на стафилококите и други опасни бактерии. Неясно е обаче дали нивата му се измерват на два часа, както би трябвало да бъде. 


4. Хлорът "се изхабява" от кремове и лосиони



„Всички продукти, които нанасяме върху тялото ни като лосион, шампоан, балсам, крем и т.н. премахват или абсорбират хлора от водата. Така концентрацията му намалява, което е пречка за унищожаването на всички микроби", казва Рейнолдс. Ето защо трябва да вземаме душ преди влизане в басейна.  


5. Урината отслабва действието на хлора



„Противно на общоприетото схващане, урината не е стерилна. Но бактериите, които се срещат в нея и причиняват инфекции на пикочните пътища, всъщност са убивани от хлора", казва Рейнолдс. Когато обаче в басейна попадне повече урина, това прави хлора по-малко ефективен срещу лошите микроби като Е. коли или Shigella. 


6. Във водата плуват... неприятни неща


„В един средно посещаван обществен басейн или аквапарк към края на деня плуват общо средно един килограм изпражнения", казва Рейнолдс. Няма нужда от допълнителен коментар...


7. Те могат да пренасят лоши патогени 



Фекалиите пренасят безброй причинители на заболявания като ешерихия коли, Shigella (причинява диария) , Campylobacter (причинява хранително отравяне) и вибрион (причинява гастроентерит). Дори и да не се чувстват болни, тези микроби могат да се срещат в тялото ви и да разболеят други хора в басейна.

8. Бебешките памперси



"Факт е, че непромокаемите пелени просто не работят - направили сме безброй изследвания с използване на пясък и хранителни оцветители и сме сигурни, че тези памперси пропускат", казва Рейнолдс.

9. Криптоспоридоза



Cryptosporidium е паразит, който причинява тежка диария, продължаваща със седмици. Той е доста по-лош, защото е хлор-толерантен и може да оцелее във водата няколко дни. Тук отново има шанс заразените да не проявяват симптоми и несъзнателно да разболеят други. 


10. Хлор шокове



Хиперхлорирането на водата е практика, използвана като "шок", за да се убият всички микроби и патогени, включително Cryptosporidium, но не е честа практика, защото за нея басейнът трябва да бъде затворен. Това причинява неудобство и доста експлоатационни разходи, което не е най-изгодната ситуация за собствениците. 

Източник

„Бебетата имат нужда от Твоето време, не от екранно време!” Здраве

„Бебетата имат нужда от Твоето време, не от екранно време!"

Глобален алианс алармира: Екранното време в ранна възраст нарушава развитието на бебетата и малките деца

Нежеланието да живееш или желанието да не живееш Здраве

Нежеланието да живееш или желанието да не живееш

Първото е вид пауза, второто вече е вик от сърцето, изискващ внимание и помощ

Извор на психично здраве Здраве

Извор на психично здраве

Български бацил се оказа мощен психобиотик. Учени доказаха, че намалява стреса, депресиите и подобрява съня при пътуването до Антарктида и обратно

Скритата сила на малките движения Здраве

Скритата сила на малките движения

Тялото ни губи калории от стоене прави, нервничене с крак или от сeдене върху топка

Чревното здраве e един от ключовете към дълголетието Здраве

Чревното здраве e един от ключовете към дълголетието

Ново проучване на гените на свръхстолетницата Мария Браняс разкрива интересни резултати

Ръцете, които даряват младост Здраве

Ръцете, които даряват младост

В СПА хотел „Аугуста“ в Хисаря се прави остеоестетичен масаж, който подмладява, като отблокира мускулната тъкан

Домът на здравето сбъдва желания Здраве

Домът на здравето сбъдва желания

Безкомпромисният петзвезден лукс на Grand Resort Pavel Banya Medical & SPA е късче от рая, убежище за отдих, здраве и незабравими моменти

Защо нямаме чувства? Здраве

Защо нямаме чувства?

Отказваме се от тях заради връзката си с родителите, а после осакатяваме цели части от себе си, обричайки се на несподеленост, тъга и самота

Трай, бабо, за хубост? Здраве

Трай, бабо, за хубост?

Нужно ли ни е мъчението, на което се подлагаме в името на красотата, щом има толкова разнообразни естествени способи да сме младолики

Дъжд от рози Здраве

Дъжд от рози

Благодат от красота и младост вали и се пропива в кожата и душата ни с изделията на „Дамасцена“

Хомеоарт: Изкуството на женското здраве Здраве

Хомеоарт: Изкуството на женското здраве

Д-р Весела Балтова: „Само хомеопатията не е достатъчна. Съчетанието на холистичните методи води до много по-добър резултат."

Книгата за самолечение на инж. Пламен Бенински отново е налична в нашия магазин Здраве

Книгата за самолечение на инж. Пламен Бенински отново е налична в нашия магазин

Аз не бягам от отговорност, моите методи работят, твърди авторът

Как да се справят мъжете с депресията? Здраве

Как да се справят мъжете с депресията?

Време на въздух в селски двор е една от възможностите. Друга е чрез метода неврофийдбек.

8 неща, които трябва да знаем от самото начало за бебешкия сън Здраве

8 неща, които трябва да знаем от самото начало за бебешкия сън

Много неща в живота не са лесни, но само няколко са толкова важни както здравословния сън

Да останем с всичкия си до края Здраве

Да останем с всичкия си до края

Според акад. Бехтерев хората сами се докарват до слабоумие