Подкрепете ни!




Здраве8 ноември 2021

Изследване от 2008 г.: Естествено придобит имунитет ни пази цял живот

Антителата на възрастни хора, преболедували Испанския грип през 1918 г., остават в бойна готовност

Есента на 1918 г., полето на Алберта, Канада, снимка: Wikimedia.org
Есента на 1918 г., полето на Алберта, Канада, снимка: Wikimedia.org
Колко дълго ни пази естественият имунитет, след като сме преболедували вирусно заболяване? Напоследък чухме какви ли не изявления. Затова ви предлагаме проучване на антителата на столетници, преживяли най-мощната пандемия от миналия век - Испанския грип.

През август 2008 г. в Nature излиза публикация върху изследване на кръвта на възрастни хора, които са оцелели след грипната пандемия през 1918 г. След преболедуване на Испанския грип антителата към щама са още в кръвта на прекаралите го, сочи проучването. Това откритие може да послужи на учените за защита на бъдещите поколения срещу подобни щамове, пише още тогава сайтът на Центъра за изследване и политики в областта на инфекциозните заболявания към Университета в Минесота.

Изследването обединило усилията на няколко институции: Университета във Вандербилт, Медицинското училище към "Планината Синай",  Университета по медицина и стоматология на Ню Джърси (UMDNJ), Центровете за контрол и профилактика на заболяванията (CDC)  и изследователския институт Scripps.

Това, което вдъхновило учените да направят проучването, бил епизод от телевизионно предаване, което показвало град, защитен от епидемията от вируса от 1918 г. чрез използване на кръв от възрастен оцелял след преболедуване, уточнява Асошиейтед Прес (AP). Сюжетът подтиква професора по физическа медицина и рехабилитация Ерик Алтшулер да поиска от Националните институти по здравеопазване (NIH) безвъзмездна помощ за тестване на хора над 90-годишна възраст за грипни антитела от 1918 г.

Екипът събрал кръвни проби от 32-ма оцелели от пандемията от началото на миналия век на възраст от 91 до 101 години. Учените търсили дали възрастните хора имат антитела срещу вируса. Наблюдавали дали B-клетките, които произвеждат антителата, се култивират и произвеждат антитела към вирусен протеин от 1918 г. Направили опит за сливане на клетки, имащи най-високи нива на активност с миеломни клетки, за да създадат хибридна клетъчна линия, която отделя моноклонални антитела. Те също така оценили дали тези открити човешки антитела биха могли да предпазят мишки, заразени с грипния вирус от 1918 г.

Хората, наети за изследването, са били на възраст от 2 до 12 години през 1918 г., когато пандемията е била в разгара си. Мнозина от тях още помнели болните членове на семействата си, което предполага, че те са били директно изложени на вируса, пишат авторите на доклада. 

100% от участниците имат серумно неутрализираща активност срещу вируса от 1918 г. и 94% показват серологична реактивност към моноклонални антитела., е заключението на екипа.

Авторът Джеймс Е. Кроу - младши, д-р, професор по педиатрия и директор на програмата на Университета във Вандербилт по ваксинални науки, заявява в прессъобщение, че изследователите са изненадани от констатациите.
"Клетките са в готовност и чакат поне 60 - 90 години, ако този грип се появи някъде наоколо", казва той. "Това е невероятно, защото това е най-дългият клетъчен спомен, който някой е изследван."
От В-клетките на трима донори изследователската група генерира пет моноклонални антитела, които не само силно неутрализират вируса от 1918 г., но и кръстосано реагират с протеини, свързани с вируса на свинския грип от 1930 г. Антителата не реагирали срещу по-съвременни грипни щамове.

В последния етап на изследването учените заразили мишки с реконструирания вирус от 1918 г. и на следващия ден тествали петте моноклонални антитела в различни дози, за да видят дали терапията е защитила животните. Мишките, получили най-ниската доза от моноклоналното антитяло от 1918 г., умрели, както и тези, получили контролното антитяло. Всички, получили най-високи дози антитела, оцелели.

Д-р Шиди Себейн от катедрата по микробиология на Медицинското училище към "Планината Синай" смята, че получените резултати биха могли да послужат като потенциална терапия за друг вирус, подобен на предизвикалия пандемията преза 1918 г. Авторите посочват, че е трудно със сигурност на твърдят, че моноклоналните антитела, които са изолирани, са били стимулирани за първи път по време на грипната пандемия от 1918 г. Излагането на подобни вируси, циркулиращи през  първите десетилетия на 20-и век, вероятно е подсилило функцията на В-клетките на субектите.
Антъни Фаучи, тогава директор на Националния институт по алергични и инфекциозни заболявания, заявява, че последните проучвания прогнозират, че имунитетът продължава няколко десетилетия и проучването предоставя доказателства за това.
"Това изследване е майката на цялата имунологична памет", казва той пред АP преди 13 години.

Източник

Още по темата:

Нежеланието да живееш или желанието да не живееш Здраве

Нежеланието да живееш или желанието да не живееш

Първото е вид пауза, второто вече е вик от сърцето, изискващ внимание и помощ

Извор на психично здраве Здраве

Извор на психично здраве

Български бацил се оказа мощен психобиотик. Учени доказаха, че намалява стреса, депресиите и подобрява съня при пътуването до Антарктида и обратно

Скритата сила на малките движения Здраве

Скритата сила на малките движения

Тялото ни губи калории от стоене прави, нервничене с крак или от сeдене върху топка

Чревното здраве e един от ключовете към дълголетието Здраве

Чревното здраве e един от ключовете към дълголетието

Ново проучване на гените на свръхстолетницата Мария Браняс разкрива интересни резултати

Ръцете, които даряват младост Здраве

Ръцете, които даряват младост

В СПА хотел „Аугуста“ в Хисаря се прави остеоестетичен масаж, който подмладява, като отблокира мускулната тъкан

Домът на здравето сбъдва желания Здраве

Домът на здравето сбъдва желания

Безкомпромисният петзвезден лукс на Grand Resort Pavel Banya Medical & SPA е късче от рая, убежище за отдих, здраве и незабравими моменти

Защо нямаме чувства? Здраве

Защо нямаме чувства?

Отказваме се от тях заради връзката си с родителите, а после осакатяваме цели части от себе си, обричайки се на несподеленост, тъга и самота

Трай, бабо, за хубост? Здраве

Трай, бабо, за хубост?

Нужно ли ни е мъчението, на което се подлагаме в името на красотата, щом има толкова разнообразни естествени способи да сме младолики

Дъжд от рози Здраве

Дъжд от рози

Благодат от красота и младост вали и се пропива в кожата и душата ни с изделията на „Дамасцена“

Хомеоарт: Изкуството на женското здраве Здраве

Хомеоарт: Изкуството на женското здраве

Д-р Весела Балтова: „Само хомеопатията не е достатъчна. Съчетанието на холистичните методи води до много по-добър резултат."

Книгата за самолечение на инж. Пламен Бенински отново е налична в нашия магазин Здраве

Книгата за самолечение на инж. Пламен Бенински отново е налична в нашия магазин

Аз не бягам от отговорност, моите методи работят, твърди авторът

Как да се справят мъжете с депресията? Здраве

Как да се справят мъжете с депресията?

Време на въздух в селски двор е една от възможностите. Друга е чрез метода неврофийдбек.

8 неща, които трябва да знаем от самото начало за бебешкия сън Здраве

8 неща, които трябва да знаем от самото начало за бебешкия сън

Много неща в живота не са лесни, но само няколко са толкова важни както здравословния сън

Да останем с всичкия си до края Здраве

Да останем с всичкия си до края

Според акад. Бехтерев хората сами се докарват до слабоумие

Индексът за телесна маса вече не е надежден признак за затлъстяване Здраве

Индексът за телесна маса вече не е надежден признак за затлъстяване

Учени предлагат и обиколката на талията да се включи в измерванията