Антонио Гауди: „Дворецът ми ще стане по-светъл от светлината...“
Интересни факти за автора на храма „Светото семейство“ в Барселона
Прославеният испански архитект и художник Антонио Гауди е роден на 25 юни 1852 г., а загива нелепо на 10 юни 1926 г. Когато Антонио бил студент по архитектура в Барселонския университет, неговият научен ръководител не можел да разбере с кого си има работа – с гений или с откровен луд. Темата на проекта, която си избрал Гауди, била – портите на гробищата. Той ги виждал като врати на крепост, която разделя света на живите от света на мъртвите.
- Едното око на Гауди било късогледо, другото – далекогледо, но той не обичал очилата и казвал – „Гърците не са носили очила“.
- „Това е безумие — да се опитваш да изобразиш несъществуващ обект“ — писал Гауди в юношеския си дневник. Ненавиждал затворени и геометрично правилни пространства, а стените го довеждали до лудост. Избягвал прави линии. Смятал, че правата линия е от човека, а кръгът – от Бога.
- Негови са думите: „…ще изчезнат ъглите и материята щедро ще блесне в своите астрални закръглености: слънцето ще прониква от всички страни и ще се появи образът на рая...така дворецът ми ще стане по-светъл от светлината.“
- За да не реже помещението на части, той измислил собствена система за застъпване на плоскости без опорни точки. Едва 100 години по-късно се появява компютърна програма, която може да изпълни подобни изчисления. Става дума за програмата на НАСА, разчитаща траекториите на космическите полети.
- Мечтаел да създаде „La Sagrada Familia”, синтезираща всичките му архитектурни знания със сложна символика и визуално обяснение на религиозните тайнства. Храмът се превърнал в негова обсесия. Той ставал все по ексцентричен и затворен в себе си. Живеел като отшелник в ателието си, ненавиждал жените след като уж хванал в изневяра първата си любима. Крещял грубо както на познатите си, така и на роднините си, на своите калфи и работници. Вживявал се в ролята на месия. Избухлив и параноичен. От време на време излизал да събира средства за строителство на църквата. Волните пожертвувания били единственият финансов източник за проекта. Строителството на „La Sagrada Familia” не е завършило и до днес.
- На 7 юни 1926 година Антонио Гауди, както обикновено, се разхождал със зареян в небето взор. Той смятал, че облаците са неизчерпаем източник на вдъхновение. На 74 г., облечен като просяк, защото бил над тези неща. Блъска го трамвай. (Някои източници сочат, че това е бил първият трамвай в Барселона). Нито един файтонджия не желае да го откара в болница, защото очевидците на злополуката смятат, че е бедняк. Разпознава го една милосърдна сестра.
- Погребан е в криптата на „La Sagrada Familia”. Едва през 1952 година строителството на катедралата е възобновено, въпреки че оригиналните чертежи на Гауди са изгубени. Планира се тя да бъде завършена през 2030 година.

Ива Сапунджиева ви кани във фантастичния кварцов свят
Духовният пратеник на Земята е изпратен до единственото място във Вселената, където връзката с висшите измерения е изключително силна...

Не вярвам в смъртта. Мисля, че това е просто състояние на ума.
Кинолегендата Вал Килмър ни остави десетки шедьоври и примера за виртуозно актьорско майсторство

Любовта е да отделиш цялото си внимание на друг - без предубеждения и планове
Ричард Чембърлейн си тръгна 2 дни преди да навърши 90 г.

Станислав Лем: „Хората не желаят да живеят вечно. Те просто не искат да умират”
Ако адът съществува, той е компютризиран

Най-близкото нещо до телевизионно съвършенство
Сериал на Нетфликс развълнува до сълзи милиони зрители и разбуни теми табу

Антони Боксеров – многолик и дързък
„Всеки, който ме познава, знае, че съм много далеч от високомерието. Но съм голям ентусиаст, а нищо велико не е постигнато без ентусиазъм.“

Вярвайте в надеждата, вярвайте в себе си, разпръсквайте любов, а не омраза
Ейдриън Броуди с най-дългата реч в историята на Оскарите

Световни звезди, нов мюзикъл и великолепни камерни концерти ви очакват на сцената на Софийската опера
Вижте програмата за март 2025 г.

Изкуство извън каноните и оковите на академичните традиции
„Съвременни български наивисти“ е единствена по рода си книга в България за последните 40 години

Ако един писател е морален, той пише лошо
Сгрешена диагноза кара Антъни Бърджис да напише пет романа за година

„Нямам мобилен телефон. Никога не съм изпращал имейли.“
Актьорът Кристофър Уокън има само „сателитна антена в дома си“

Ние всички сме само възрастни деца, които се суетят, преди да намерят покой
193 г. от рождението на Луис Карол – най-добрият писател сред математиците

... Образ на бъдещето? Представете си ботуш, стъпкващ човешко лице
75 години от смъртта на великия антиутопист Джордж Оруел

Джордж Оруел – Пророк на тъгата
Надали днес някой се съмнява в безсмъртието на Биг Брадър. И това е повече от притеснително...

Идеите съществуват извън нас самите, свързани сме в някаква абстрактна земя
Дейвид Линч: Подобно на светлината, тъмнината произлиза от отражението на света