Koнцерт на Фондация „Йордан Камджалов” с поклон към акад. Васил Казанджиев
Световната премиера с музика на акад. Васил Казанджиев – „Виртуозни движения“ ще бъде на 29 май в зала „България”
Световната премиера на концерта с музика на акад. Васил Казанджиев – „Виртуозни движения“ ще бъде на 29 май в зала „България”, а виртуозната солистка – пианистката Надежда Цанова ще изпълни творба посветена й от самия маестро Казанджиев. „Този концерт е поклон към традицията, към учителите, към тези, които са ни дали “хляба в ръцете”. Този концерт е за историята, за благодарността и за респекта.” – с тези думи Йордан Камджалов описва предстоящото събитие, едно от начинанията, за които той и целият екип на фондацията се вълнуват най-много. Това е така, защото в него присъства елементът на поклон, благодарност и почитание към миналото и големите учители, без които един творец е нищо.
„За мен този концерт е един огромен акт на благодарност към човека, който ме направи човек; който подготви първия българин, приет в Берлинската консерватория за последните 100 години. Един акт на огромна признателност към акад. проф. Васил Казанджиев, единственият човек, който твърдо вярваше в мен, когато се готвех за изпитите в Берлин. Нито преподавателите, нито моите състуденти вярваха в мен, дори не ги интересуваше. Това е голата истина. Този нихилизъм на околните към едни млади хора, които се стремят с всички сили, е и съществената ми мотивация за създаването на нашата Фондация "Йордан Камджалов". Точно преди 20 години, през месец май 2003 година, аз бях в Берлин на изпити и се случи чудото - бях приет… първият българин след самия Панчо Владигеров. Това е особено стечение на обстоятелствата. Този концерт е един поклон към традицията, към учителите; поклон към тези, които са ни дали “хляба в ръцете”. Този концерт за мен е пълен сантимент. Единственото, което искам от този концерт, е да зарадвам моя професор. Искам моят професор да дойде на сцената и да го прегърна. Този концерт не е за публиката, не е за мен, не е за биографията. Този концерт е за историята, за благодарността и за респекта. Искам да видя една малка усмивка на лицето на моя професор, който казва, че всяко едно изпълнение на произведение на сцената за композитора е да види раждането на едно свое дете, на едно свое чедо. Това искам. Моят професор да продължава да твори, да има сили. Той е възпитал една генерация с изумителни диригенти и ние всички сме му признателни доживотно. Почит и поклон към моя учител.” – пише на страницата си маестро Камджалов.
Световната премиера на „Виртуозни движения“ е част от програмата на Софийски музикални седмици. Това е дългоочакван музикален празник, поклон към забележителния учител на поколения блестящи български диригенти, Васил. Казанджиев. Очакваме самият акад. Казанджиев да бъде специален гост на събитието!
В програмата, освен „Виртуозни движения“ за пиано и оркестър на В. Казанджиев, ще чуете и неговата „Празнична музика „Псалми и ритуали“, както и „Концерт No 9 за пиано и оркестър“ на В.А.Моцарт – любим композитор на местрото.
Солист на концерта е забележителната пианистка Надежда Цанова, специализирала в Кралската консерватория в Брюксел, Белгия, и паралелно с това завършила и „Schola Cantorum“ в Париж, където получава най-високото отличие за концертиращ пианист – „Diploma Di Concert“. Една от многочислените й международни награди е първа награда от международния конкурс за пианисти в Париж „Flame“ през 2013 г., която награда слага началото на международната й концертна кариера.
GENESIS ORCHESTRA ще се води от Мони Симеонов, концертмайстор на Симфоничния оркестър на Калифорнийската столица Сакраменто, както и директор на струнния департамент, преподавател по цигулка и камерна музика в Университета на Калифорния, учил в класа на Мидори, където е и неин асистент.
Артистичен директор и диригент: Йордан Камджалов
Билети: на касата на зала „България" и в мрежата на Ивентим
Колко здраво жените стискат веригите, които ги оковават!
124 г. от рождението на майката на Скарлет О'Хара – Маргарет Мичъл
Донесе ми от ветрове заръка, пожари звездни, за да не тъжа...
91 години от рождението на Евтим Евтимов
За паралелните вселени на войната и мира
Турски дигитален художник преплете два свята в невероятно въздействащ колаж
На 23 октомври идва „Най-смешното шоу завинаги навсякъде и само за вас”
„Заглавието е иронично, но и не е, тъй като живеем във века на рекламата“, намига Ива Тодорова
Разширих си клетката, за да не могат да ме дърпат и скубят
На 92 г. почина големият български художник Иван Вукадинов
Подбрани филми за Земята и Космоса ще се излъчват безплатно в столични паркове
На прожекциите в идните дни може да спечелите и брой на Списание 8
Това, което другите наричат лудост - за мен е единственият разумен начин да обичаш
Франзсоаз Саган: Нищо не предизвиква ревност така, както смехът
Картина на ван Гог разкрива дълбоко разбиране на природните феномени
Изследват дали художникът е изучавал процесите на атмосферната турбуленция или просто е бил крайно наблюдателен
Когато една врата се затваря и друга се отваря, вероятно си в затвора
Вечните смешки на Джон Клийз от „Монти Пайтън“
40-ото издание на Аполония завърши с вълнуващ концерт на „Фондацията“
Кирил Маричков беше удостоен със статуетката – знак на „Аполония“, за участието му през годините във Фестивала
Какво би било човечеството, ако не познаваше цветята?
Мълчанието е елементът, в който великите неща се оформят, пише авторът на „Синята птица“
Виена търси нов оригинален прочит на валса „На хубавия син Дунав“
Обявен е международен конкурс за нестандартно изобразяване на вечната музика
Ален Делон: „Бих могъл да ударя човек, но не и животно“
Светът скърби за своя любимец от киното - мъжа с най-дълбокия син поглед и с най-пленителната усмивка
Х.Уелс: Всички имаме свои машини на времето
Никой не би повярвал, че този свят е наблюдаван отблизо от интелекти, по-големи от човешкия