Koнцерт на Фондация „Йордан Камджалов” с поклон към акад. Васил Казанджиев
Световната премиера с музика на акад. Васил Казанджиев – „Виртуозни движения“ ще бъде на 29 май в зала „България”

Световната премиера на концерта с музика на акад. Васил Казанджиев – „Виртуозни движения“ ще бъде на 29 май в зала „България”, а виртуозната солистка – пианистката Надежда Цанова ще изпълни творба посветена й от самия маестро Казанджиев. „Този концерт е поклон към традицията, към учителите, към тези, които са ни дали “хляба в ръцете”. Този концерт е за историята, за благодарността и за респекта.” – с тези думи Йордан Камджалов описва предстоящото събитие, едно от начинанията, за които той и целият екип на фондацията се вълнуват най-много. Това е така, защото в него присъства елементът на поклон, благодарност и почитание към миналото и големите учители, без които един творец е нищо.

„За мен този концерт е един огромен акт на благодарност към човека, който ме направи човек; който подготви първия българин, приет в Берлинската консерватория за последните 100 години. Един акт на огромна признателност към акад. проф. Васил Казанджиев, единственият човек, който твърдо вярваше в мен, когато се готвех за изпитите в Берлин. Нито преподавателите, нито моите състуденти вярваха в мен, дори не ги интересуваше. Това е голата истина. Този нихилизъм на околните към едни млади хора, които се стремят с всички сили, е и съществената ми мотивация за създаването на нашата Фондация "Йордан Камджалов". Точно преди 20 години, през месец май 2003 година, аз бях в Берлин на изпити и се случи чудото - бях приет… първият българин след самия Панчо Владигеров. Това е особено стечение на обстоятелствата. Този концерт е един поклон към традицията, към учителите; поклон към тези, които са ни дали “хляба в ръцете”. Този концерт за мен е пълен сантимент. Единственото, което искам от този концерт, е да зарадвам моя професор. Искам моят професор да дойде на сцената и да го прегърна. Този концерт не е за публиката, не е за мен, не е за биографията. Този концерт е за историята, за благодарността и за респекта. Искам да видя една малка усмивка на лицето на моя професор, който казва, че всяко едно изпълнение на произведение на сцената за композитора е да види раждането на едно свое дете, на едно свое чедо. Това искам. Моят професор да продължава да твори, да има сили. Той е възпитал една генерация с изумителни диригенти и ние всички сме му признателни доживотно. Почит и поклон към моя учител.” – пише на страницата си маестро Камджалов.
Световната премиера на „Виртуозни движения“ е част от програмата на Софийски музикални седмици. Това е дългоочакван музикален празник, поклон към забележителния учител на поколения блестящи български диригенти, Васил. Казанджиев. Очакваме самият акад. Казанджиев да бъде специален гост на събитието!
В програмата, освен „Виртуозни движения“ за пиано и оркестър на В. Казанджиев, ще чуете и неговата „Празнична музика „Псалми и ритуали“, както и „Концерт No 9 за пиано и оркестър“ на В.А.Моцарт – любим композитор на местрото.

Солист на концерта е забележителната пианистка Надежда Цанова, специализирала в Кралската консерватория в Брюксел, Белгия, и паралелно с това завършила и „Schola Cantorum“ в Париж, където получава най-високото отличие за концертиращ пианист – „Diploma Di Concert“. Една от многочислените й международни награди е първа награда от международния конкурс за пианисти в Париж „Flame“ през 2013 г., която награда слага началото на международната й концертна кариера.
GENESIS ORCHESTRA ще се води от Мони Симеонов, концертмайстор на Симфоничния оркестър на Калифорнийската столица Сакраменто, както и директор на струнния департамент, преподавател по цигулка и камерна музика в Университета на Калифорния, учил в класа на Мидори, където е и неин асистент.
Артистичен директор и диригент: Йордан Камджалов
Билети: на касата на зала „България" и в мрежата на Ивентим

Боб Дилън на 84 г. и Уили Нелсън – на 93 г. ще са на една сцена на 4 юли в Тексас
Пикникът на У. Нелсън за четвърти юли се провежда за първи път през 1973 г.

Ива Сапунджиева ви кани във фантастичния кварцов свят
Духовният пратеник на Земята е изпратен до единственото място във Вселената, където връзката с висшите измерения е изключително силна...

Не вярвам в смъртта. Мисля, че това е просто състояние на ума.
Кинолегендата Вал Килмър ни остави десетки шедьоври и примера за виртуозно актьорско майсторство

Любовта е да отделиш цялото си внимание на друг - без предубеждения и планове
Ричард Чембърлейн си тръгна 2 дни преди да навърши 90 г.

Станислав Лем: „Хората не желаят да живеят вечно. Те просто не искат да умират”
Ако адът съществува, той е компютризиран

Най-близкото нещо до телевизионно съвършенство
Сериал на Нетфликс развълнува до сълзи милиони зрители и разбуни теми табу

Антони Боксеров – многолик и дързък
„Всеки, който ме познава, знае, че съм много далеч от високомерието. Но съм голям ентусиаст, а нищо велико не е постигнато без ентусиазъм.“

Вярвайте в надеждата, вярвайте в себе си, разпръсквайте любов, а не омраза
Ейдриън Броуди с най-дългата реч в историята на Оскарите

Световни звезди, нов мюзикъл и великолепни камерни концерти ви очакват на сцената на Софийската опера
Вижте програмата за март 2025 г.

Изкуство извън каноните и оковите на академичните традиции
„Съвременни български наивисти“ е единствена по рода си книга в България за последните 40 години

Ако един писател е морален, той пише лошо
Сгрешена диагноза кара Антъни Бърджис да напише пет романа за година

„Нямам мобилен телефон. Никога не съм изпращал имейли.“
Актьорът Кристофър Уокън има само „сателитна антена в дома си“

Ние всички сме само възрастни деца, които се суетят, преди да намерят покой
193 г. от рождението на Луис Карол – най-добрият писател сред математиците

Джордж Оруел – Пророк на тъгата
Надали днес някой се съмнява в безсмъртието на Биг Брадър. И това е повече от притеснително...

... Образ на бъдещето? Представете си ботуш, стъпкващ човешко лице
75 години от смъртта на великия антиутопист Джордж Оруел