Д-р Верджиния Йотова-Янева: „При хомеопатията се изисква голяма отговорност от пациента"
Хората все повече се ориентират да търсят методи за лечение, които ще им помогнат, без да им навредят

Интересът ми към хомеопатията започна с търсенето на решение за здравето на близките и пациентите ми. До 2006 г. лекувах с конвенционални лекарства, но не успявах да достигна удовлетворителен резултат. Започнах да се замислям, защо състоянието на мой близък не се подобряваше, а ставаше все по-зле. Това всъщност беше повратният момент, който ме накара да се насоча към хомеопатията и да намеря начин да помогна на близките си и на други пациенти да бъдат по-здрави. В началото потърсих консултация от лекари, за да ми помогнат, а след това започнах да посещавам обучителни курсове и семинари, водени от компетентни лекари.
Установих, че хомеопатията е много ефективна при редица остри, рецидивиращи и хронични състояния и че голямото предимство при нея е липсата на токсичен ефект от приема на лекарството.Може ли да ни споделите накратко какво всъщност стои в основата на хомеопатията?
Всъщност оттам идва и трудността. При различни хора с подобни състояния може да е ефективно различно лекарство. Има много творчески подход, свързан със знание, разсъждаване и това е, което може да те накара да се чувстваш наистина лекуващ.
Смятате ли, че хомеопатията може да замени традиционните методи за лечение в момента?

Какво е нещото, което ви е направило най-голямо впечатление в практиката ви като хомеопат дотук?
Прави ми впечатление, че има хора, които искат нещата да стават бързо и да не им коства големи усилия; просто да изпият лекарството и да им мине изведнъж. При такива случаи най-често хомеопатията няма положителен ефект.За да бъде едно лечение ефективно се изисква и подобряване на цялостния начин на живот, както и отговорно отношение към себе си или към човека, на когото трябва да помогнем.
Може ли да разкажете интересен случай от вашата практика?
Интересен случай беше едно дете на 7 годинки. От малко го лекувам с хомеопатия, но когато стана първи клас започва да прави бронхообструктивни състояния. Състоянието му се подобряваше и влошаваше, и в даден момент потърсихме консултация с алерголог, според когото ставаше въпрос за бронхиална астма. Предложих да се пренасочи към друго лечение, но майката реши да опитаме с хомеопатични лекарства. Започнах да търся по-обстойно причината и тогава попитах отново каква храна приема детето.
Майката сподели, че момченцето й обича много често да хапва от един определен вид салам, който преди не е приемал. Препоръчах да го спрат. Започнахме лечението и то се възстанови, като доста дълго време не се наложи да се видим отново.В един момент пак се срещнахме поради появила се кашлица, пристъпна и спастична и се оказа, че доста дълго време не бе консумирало конкретния салам, но напоследък отново е почнало да си похапват от него. Така всъщност открих причината за състоянието на детето. Беше доста изненадващо за мене, защото причината беше необичайна. Голяма роля изигра и доверието, което майката ми гласува.
Каква е причината за противоречивите мнения относно хомеопатията ?
За да се занимаваш с хомеопатия и за да я разбираш, трябва да имаш добри познания за нея. Тя не е задължителна част от медицинското образование, а присъства като допълнителна информация. Заради това и много от лекарите не са запознати добре с нейното значение и прилагане. Тя изисква добро познаване на хомеопатичните лекарства и на пациента. Това изисква време, а то е нещо, което днес хората нямат. Повечето колеги предпочитат да използват традиционното познато лечение, защото действа по-бързо и отстранява симптомите, което не означава обаче, че пациентът оздравява.
Незнанието, непознаването, липсата на традиции са някои от причината за различните мнения относно хомеопатията. Трябва да си добре запознат, постоянно да се обучаваш, за да може да я прилагаш и разбираш. В противен случай тя изглежда ненадеждна.

Как успявате да комбинирате традиционната и модерната медицина ?
Има случаи, в които не може да се справи. Например при тежки бактериални инфекции, когато е нужна допълнителна помощ се включва антибиотик, при липса на хормон се включва субституция, но и тук хомеопатичното лекарство може да подпомага организма. Трябва да се търси баланс.Може ли хомеопатията да ни помогне в борбата с новия коронавирус?
Нямам големи лични наблюдения върху ефекта на хомеопатията към коронавируса, но очаквам, че може да се окаже, че тя помага в борбата с него. Има чуждестранни лекари, които твърдят, че са постигнали положителен ефект при борбата с инфекцията, благодарение на хомеопатията, но докато не се потвърди клинично тук, не може да се твърди нищо. За момента тя може да помогне на организма да бъде подготвен за срещата с дадения патоген, но няма данни, че може да лекува. Нямаме доказателства, защото не сме го изпробвали и не знаем как действа.
Какви са наблюденията ви напоследък – доверяват ли се хората повече на хомеопатията?

Верджиния Йотова-Янева е практикуващ лекар в областта на педиатрията. Завършила е Медицинския университет в град Пловдив през 1994 г. Оттогава работи на няколко места, като през 2006 г. решава да се запознае добре с хомеопатията и да започне да я практикува и до днес.
Още по темата:

Нежеланието да живееш или желанието да не живееш
Първото е вид пауза, второто вече е вик от сърцето, изискващ внимание и помощ

Извор на психично здраве
Български бацил се оказа мощен психобиотик. Учени доказаха, че намалява стреса, депресиите и подобрява съня при пътуването до Антарктида и обратно

Скритата сила на малките движения
Тялото ни губи калории от стоене прави, нервничене с крак или от сeдене върху топка

Чревното здраве e един от ключовете към дълголетието
Ново проучване на гените на свръхстолетницата Мария Браняс разкрива интересни резултати

Ръцете, които даряват младост
В СПА хотел „Аугуста“ в Хисаря се прави остеоестетичен масаж, който подмладява, като отблокира мускулната тъкан

Домът на здравето сбъдва желания
Безкомпромисният петзвезден лукс на Grand Resort Pavel Banya Medical & SPA е късче от рая, убежище за отдих, здраве и незабравими моменти

Защо нямаме чувства?
Отказваме се от тях заради връзката си с родителите, а после осакатяваме цели части от себе си, обричайки се на несподеленост, тъга и самота

Трай, бабо, за хубост?
Нужно ли ни е мъчението, на което се подлагаме в името на красотата, щом има толкова разнообразни естествени способи да сме младолики

Дъжд от рози
Благодат от красота и младост вали и се пропива в кожата и душата ни с изделията на „Дамасцена“

Хомеоарт: Изкуството на женското здраве
Д-р Весела Балтова: „Само хомеопатията не е достатъчна. Съчетанието на холистичните методи води до много по-добър резултат."

Деветте най-добри природни средства за пречистване на бъбреците
Те правят чудеса за вашето здраве

Книгата за самолечение на инж. Пламен Бенински отново е налична в нашия магазин
Аз не бягам от отговорност, моите методи работят, твърди авторът

Как да се справят мъжете с депресията?
Време на въздух в селски двор е една от възможностите. Друга е чрез метода неврофийдбек.

8 неща, които трябва да знаем от самото начало за бебешкия сън
Много неща в живота не са лесни, но само няколко са толкова важни както здравословния сън

Индексът за телесна маса вече не е надежден признак за затлъстяване
Учени предлагат и обиколката на талията да се включи в измерванията