Подкрепете ни!




Здраве7 август 2020

Защо някои хора никога не напълняват?

Наднорменото тегло не е генетично предопределено, но не се дължи непременно на липсата на самоконтрол

изображение: iStock
изображение: iStock
Защо някои от нас винаги трябва да внимават как се хранят, за да поддържат теглото си, докато други постигат същите резултати с минимални усилия, докато си похапват пържено и сладко без ограничения? Каква е тайната?

Според Катлийн Мелансън, нутриционист и професор по науки за храненето в университета в Род Айлънд, няма еднозначен отговор, а феноменът се дължи на комбинация от различни генетични и поведенчески фактори, които ни влияят в различна степен.

Понякога дори може само да ни изглежда, че някой похапва каквото си иска без никакви последици за теглото, казва Менсън, докато всъщност този човек компенсира избора на храни с начина си на хранене – избира по-леко следващо хранене, ограничава похапването между храненията или в определена част на деня, консумира „вредни" храни като пица и сладолед бавно и осъзнато, засищайки се с по-малки количества.

Друг важен фактор за поддържане на теглото е физическата активност, но съвсем не е задължително тя да е под формата на фитнес упражнения. Менсън твърди, че всяка форма на движение е от значение – например играта с децата, ходенето пеша, активната работа, която изисква повече движение, дори несъзнателните движения като например нервното ходене напред-назад биха могли да повлияят на метаболизма.
„Колкото повече се движите, толкова повече и по-активни стават митохондриите в клетките на мускулите, а повече митохондрии означава и повече изгорени калории, тъй като те са „централите”, които произвеждат енергия в тялото ни”, казва Менсън.
Според д-р Инес Барозо, изследовател на генетичните причини за затлъстяването от университета в Кеймбридж, твърдението, че някои хора по рождение изгарят повече калории от други без значение колко се движат, не е научно доказано. Някои физиологични различия обаче улесняват приема на по-малко количество калории чрез естествена регулация на апетита, която зависи от действието на различни хормони в тялото и чувствителността на нервната ни система.

Един от основните хормони, които регулират апетита, е лептин. Той отговаря за това колко силен апетит има човек не само за конкретното хранене, но за продължителни периоди от време. Менсън обяснява например, че човек с по-чувствителна към хормона система може на едно хранене да си сипе втора или даже трета порция, но после дълго да се чувства сит и без усилие се храни по-малко в следващите дни, компенсирайки по естествен път излишните калории.

Възможно е да има и генетични фактори, които влияят на теглото. В изследване от 2019, публикувано в PLOS Genetics, учени идентифицират над 250 специфични участъка ДНК, свързани със затлъстяването. Участниците в изследването с висок индекс на телесната маса имали повече от генетичните детерминанти за затлъстяване, отколкото тези с нормален и нисък индекс на телесната.
„Но не отрихме ген, който да предпазва от затлъстяване, нито такъв, който да го предизвиква, казва д-р Барозо, съавтор на изследването. – Има и участници с генетични детерминанти за затлъстяване, които обаче не са с наднормено тегло.”
Поддържането на теглото или лесното напълняване се дължат на сложна комбинация от фактори и условия на живот, които влияят различно на различните хора. Наднорменото тегло не е генетично предопределено, но и същевременно не се дължи непременно на липсата на самоконтрол, казва Менсън.

Източник


Още по темата:

Нежеланието да живееш или желанието да не живееш Здраве

Нежеланието да живееш или желанието да не живееш

Първото е вид пауза, второто вече е вик от сърцето, изискващ внимание и помощ

Извор на психично здраве Здраве

Извор на психично здраве

Български бацил се оказа мощен психобиотик. Учени доказаха, че намалява стреса, депресиите и подобрява съня при пътуването до Антарктида и обратно

Скритата сила на малките движения Здраве

Скритата сила на малките движения

Тялото ни губи калории от стоене прави, нервничене с крак или от сeдене върху топка

Чревното здраве e един от ключовете към дълголетието Здраве

Чревното здраве e един от ключовете към дълголетието

Ново проучване на гените на свръхстолетницата Мария Браняс разкрива интересни резултати

Ръцете, които даряват младост Здраве

Ръцете, които даряват младост

В СПА хотел „Аугуста“ в Хисаря се прави остеоестетичен масаж, който подмладява, като отблокира мускулната тъкан

Домът на здравето сбъдва желания Здраве

Домът на здравето сбъдва желания

Безкомпромисният петзвезден лукс на Grand Resort Pavel Banya Medical & SPA е късче от рая, убежище за отдих, здраве и незабравими моменти

Защо нямаме чувства? Здраве

Защо нямаме чувства?

Отказваме се от тях заради връзката си с родителите, а после осакатяваме цели части от себе си, обричайки се на несподеленост, тъга и самота

Трай, бабо, за хубост? Здраве

Трай, бабо, за хубост?

Нужно ли ни е мъчението, на което се подлагаме в името на красотата, щом има толкова разнообразни естествени способи да сме младолики

Дъжд от рози Здраве

Дъжд от рози

Благодат от красота и младост вали и се пропива в кожата и душата ни с изделията на „Дамасцена“

Хомеоарт: Изкуството на женското здраве Здраве

Хомеоарт: Изкуството на женското здраве

Д-р Весела Балтова: „Само хомеопатията не е достатъчна. Съчетанието на холистичните методи води до много по-добър резултат."

Книгата за самолечение на инж. Пламен Бенински отново е налична в нашия магазин Здраве

Книгата за самолечение на инж. Пламен Бенински отново е налична в нашия магазин

Аз не бягам от отговорност, моите методи работят, твърди авторът

Как да се справят мъжете с депресията? Здраве

Как да се справят мъжете с депресията?

Време на въздух в селски двор е една от възможностите. Друга е чрез метода неврофийдбек.

8 неща, които трябва да знаем от самото начало за бебешкия сън Здраве

8 неща, които трябва да знаем от самото начало за бебешкия сън

Много неща в живота не са лесни, но само няколко са толкова важни както здравословния сън

Да останем с всичкия си до края Здраве

Да останем с всичкия си до края

Според акад. Бехтерев хората сами се докарват до слабоумие

Индексът за телесна маса вече не е надежден признак за затлъстяване Здраве

Индексът за телесна маса вече не е надежден признак за затлъстяване

Учени предлагат и обиколката на талията да се включи в измерванията