Антидепресантите не водят до по-добро качество на живот?
Учени от Саудитска Арабия не откриват съществена разлика в лекуваните и нелекуваните с медикаменти пациенти

Снимка: Иван Алексич, Unsplash
Рецензираният документ, изготвен от изследователи от Университета „Крал Сауд" в Рияд, Саудитска Арабия, изследва данни от 2005 г. до 2015 г. Анализирана е статистиката от Панелното проучване на медицинските разходи (MEPS). Това е проучване от САЩ, което проследява 17,47 милиони възрастни, диагностицирани с депресия, 57,6 процента от които са приемали антидепресанти заради диагнозата си.
Интересното е, че макар да е имало забележим ръст в резултатите, отчитащи психичното здраве, сред цялата база данни от MEPS, която изследователите са разгледали, не е установена разлика между тези, които са били на антидепресанти, и тези, които не са приемали медикаменти.
Както при всички мета-анализи (проучвания, които анализират данни от други, по-големи и дългосрочни проучвания) тези констатации трябва да бъдат контекстуализирани в рамките на методите на изследователите. Учените от университета „Крал Сауд" поясняват, че са „необходими дългосрочни проучвания, оценяващи действителното въздействие на фармакологичните и нефармакологичните интервенции върху качеството на живот на тези пациенти".
В научните среди и сред обществеността напоследък нараства чувството на скептицизъм относно статуквото на лечението на депресията. През март в The Nation писателят П.Е.Московиц изказа публично това, което вълнува пациентите и близките им: при много хора, които приемат антидепресанти и особено SSRIs, има сериозни странични ефекти. „Ние заслужаваме по-пълна картина както на ползите, така и на опасностите" от лекарствата, пише авторът.
„Вълна от изследвания предполага, че лекарствата са по-малко ефективни и по-опасни, отколкото мнозина смятаха преди. И някои медицински специалисти стигат до заключението, което доскоро изглеждаше твърде еретично, за да се каже на глас: антидепресантите често могат да причинят повече вреда, отколкото полза."
Още по темата:

Нежеланието да живееш или желанието да не живееш
Първото е вид пауза, второто вече е вик от сърцето, изискващ внимание и помощ

Извор на психично здраве
Български бацил се оказа мощен психобиотик. Учени доказаха, че намалява стреса, депресиите и подобрява съня при пътуването до Антарктида и обратно

Скритата сила на малките движения
Тялото ни губи калории от стоене прави, нервничене с крак или от сeдене върху топка

Чревното здраве e един от ключовете към дълголетието
Ново проучване на гените на свръхстолетницата Мария Браняс разкрива интересни резултати

Ръцете, които даряват младост
В СПА хотел „Аугуста“ в Хисаря се прави остеоестетичен масаж, който подмладява, като отблокира мускулната тъкан

Домът на здравето сбъдва желания
Безкомпромисният петзвезден лукс на Grand Resort Pavel Banya Medical & SPA е късче от рая, убежище за отдих, здраве и незабравими моменти

Защо нямаме чувства?
Отказваме се от тях заради връзката си с родителите, а после осакатяваме цели части от себе си, обричайки се на несподеленост, тъга и самота

Трай, бабо, за хубост?
Нужно ли ни е мъчението, на което се подлагаме в името на красотата, щом има толкова разнообразни естествени способи да сме младолики

Дъжд от рози
Благодат от красота и младост вали и се пропива в кожата и душата ни с изделията на „Дамасцена“

Хомеоарт: Изкуството на женското здраве
Д-р Весела Балтова: „Само хомеопатията не е достатъчна. Съчетанието на холистичните методи води до много по-добър резултат."

Деветте най-добри природни средства за пречистване на бъбреците
Те правят чудеса за вашето здраве

Книгата за самолечение на инж. Пламен Бенински отново е налична в нашия магазин
Аз не бягам от отговорност, моите методи работят, твърди авторът

Как да се справят мъжете с депресията?
Време на въздух в селски двор е една от възможностите. Друга е чрез метода неврофийдбек.

8 неща, които трябва да знаем от самото начало за бебешкия сън
Много неща в живота не са лесни, но само няколко са толкова важни както здравословния сън

Индексът за телесна маса вече не е надежден признак за затлъстяване
Учени предлагат и обиколката на талията да се включи в измерванията