Готвят ревизия на европейското законодателство за етеричните масла
Българските дестилатори са разтревожени: „Благотворният ефект на маслата се знае от векове, но сега на етикета им ще има плашещи знаци за опасност“

снимка: iStock
Ето и пълният текст на питането:
Ароматните растения представляват жизненоважен сектор в страни като България, Испания, Франция и Италия, наред с други. Само в Испания през 2020 г. площта, отглеждана за такива култури, възлиза на 23 070 хектара, произвеждащи 74 073 тона. С други думи, това е важен сектор, който създава работни места и който е жизненоважен в регионите, където се отглеждат тези култури.
Отговор, даден от г-н Бретон от името на Европейската комисия на 21.11.2022 г.
Съгласно Регламента за регистрация, оценка, разрешаване и ограничаване на химикали (REACH), държава-членка или Европейската агенция по химикалите (ECHA) по искане на Комисията могат да предложат ограничения, ако установят, че съществуват неприемливи рискове, които трябва да да бъдат разгледани в целия ЕС. Някои държави-членки са инициирали покана за представяне на доказателства относно вещества, предизвикващи чувствителност на кожата, в потребителски смеси.
Комисията не участва в този процес. Ако държавите-членки решат да продължат с подготовката на досие за ограничаване, това ще бъде обявено в Регистъра на намеренията на ECHA една година преди представянето му на научните комитети на ECHA, по време на което ще бъде направен анализ на риска и разходите и ползите.
Въз основа на окончателното становище на ECHA Комисията може да реши да разработи правен текст с подходящи последващи действия и да го представи на държавите-членки за гласуване.
Следователно информацията, предоставена по време на обществените консултации, стартирани по време на изготвянето на становището, е от ключово значение за обосноваване на необходимите дерогации за конкретни сектори. Комисията е готова да продължи диалога със сектора на етеричните масла.“
Списание Осем потърси коментар от най-големия дестилатор у нас - Есетере България:
Стремежът към среда без токсични вещества е похвален, но подходите при осигуряването й будят съмнение по отношение на обективност и разумна достатъчност. В продължение на векове етеричните масла са произвеждани и ползвани от хората и ефектите им са установени емпирично и научно, в т.ч. и по отношение на полезност, алергенност, странични реакции и т.н. На база на този опит са приети стандарти за съдържанието и химическия състав на всяко етерично масло. Същите се изследват като „Комплексни натурални вещества“, а предложените промени ще доведат до разчленяването и изследването им като „Сбор от отделни съставки“, някои от които биха могли да попаднат в забранителен списък на опасни вещества.
Промените в класификацията съгласно CLP автоматично задействат ограничения и забрани на химикали съгласно общия подход за управление на риска. Следователно присвояването на нов клас на опасност ще означава автоматично ограничение или забрана без оценка на риска за конкретното вещество.
Въпреки че тази опция вече съществува днес съгласно текущото законодателство REACH, броят на веществата, предмет на тези общи забрани и ограничения ще нарасне значително, тъй като към CLP ще бъдат добавени още класове на опасност.
Производителите могат също така да решат да преустановят производството на определено вещество или продукт, тъй като няма да искат продукт да бъде етикетиран като опасен в техните портфолиа – така нареченият ефект на „черен списък“.
Още реакции
Остро несъгласие с намерението на Европейската комисия за промени в Регламента за производството на етерични масла, изрази в интервю за Радио Стара Загора кметът на Казанлък Галина Стоянова. Замислените промени предвиждат етеричните масла да не се приемат като земеделски, а като химически продукти, а за тяхното производство да важат режимите за химическа индустрия, съобщава БНР. На 24 и на 25 май Градът на розите ще бъде домакин на обща среща на кметовете на региони и градове, в които е застъпено отглеждането на етерични култури и производството на етерични масла. Идеята е да бъдат предприети общи действия срещу намерението за промяна на Регламента от Европейската комисия.
Още по темата:

Нежеланието да живееш или желанието да не живееш
Първото е вид пауза, второто вече е вик от сърцето, изискващ внимание и помощ

Извор на психично здраве
Български бацил се оказа мощен психобиотик. Учени доказаха, че намалява стреса, депресиите и подобрява съня при пътуването до Антарктида и обратно

Скритата сила на малките движения
Тялото ни губи калории от стоене прави, нервничене с крак или от сeдене върху топка

Чревното здраве e един от ключовете към дълголетието
Ново проучване на гените на свръхстолетницата Мария Браняс разкрива интересни резултати

Ръцете, които даряват младост
В СПА хотел „Аугуста“ в Хисаря се прави остеоестетичен масаж, който подмладява, като отблокира мускулната тъкан

Домът на здравето сбъдва желания
Безкомпромисният петзвезден лукс на Grand Resort Pavel Banya Medical & SPA е късче от рая, убежище за отдих, здраве и незабравими моменти

Защо нямаме чувства?
Отказваме се от тях заради връзката си с родителите, а после осакатяваме цели части от себе си, обричайки се на несподеленост, тъга и самота

Трай, бабо, за хубост?
Нужно ли ни е мъчението, на което се подлагаме в името на красотата, щом има толкова разнообразни естествени способи да сме младолики

Дъжд от рози
Благодат от красота и младост вали и се пропива в кожата и душата ни с изделията на „Дамасцена“

Хомеоарт: Изкуството на женското здраве
Д-р Весела Балтова: „Само хомеопатията не е достатъчна. Съчетанието на холистичните методи води до много по-добър резултат."

Деветте най-добри природни средства за пречистване на бъбреците
Те правят чудеса за вашето здраве

Книгата за самолечение на инж. Пламен Бенински отново е налична в нашия магазин
Аз не бягам от отговорност, моите методи работят, твърди авторът

Как да се справят мъжете с депресията?
Време на въздух в селски двор е една от възможностите. Друга е чрез метода неврофийдбек.

8 неща, които трябва да знаем от самото начало за бебешкия сън
Много неща в живота не са лесни, но само няколко са толкова важни както здравословния сън

Индексът за телесна маса вече не е надежден признак за затлъстяване
Учени предлагат и обиколката на талията да се включи в измерванията