Готвят ревизия на европейското законодателство за етеричните масла
Българските дестилатори са разтревожени: „Благотворният ефект на маслата се знае от векове, но сега на етикета им ще има плашещи знаци за опасност“
снимка: iStock
Ето и пълният текст на питането:
Ароматните растения представляват жизненоважен сектор в страни като България, Испания, Франция и Италия, наред с други. Само в Испания през 2020 г. площта, отглеждана за такива култури, възлиза на 23 070 хектара, произвеждащи 74 073 тона. С други думи, това е важен сектор, който създава работни места и който е жизненоважен в регионите, където се отглеждат тези култури.
Отговор, даден от г-н Бретон от името на Европейската комисия на 21.11.2022 г.
Съгласно Регламента за регистрация, оценка, разрешаване и ограничаване на химикали (REACH), държава-членка или Европейската агенция по химикалите (ECHA) по искане на Комисията могат да предложат ограничения, ако установят, че съществуват неприемливи рискове, които трябва да да бъдат разгледани в целия ЕС. Някои държави-членки са инициирали покана за представяне на доказателства относно вещества, предизвикващи чувствителност на кожата, в потребителски смеси.
Комисията не участва в този процес. Ако държавите-членки решат да продължат с подготовката на досие за ограничаване, това ще бъде обявено в Регистъра на намеренията на ECHA една година преди представянето му на научните комитети на ECHA, по време на което ще бъде направен анализ на риска и разходите и ползите.
Въз основа на окончателното становище на ECHA Комисията може да реши да разработи правен текст с подходящи последващи действия и да го представи на държавите-членки за гласуване.
Следователно информацията, предоставена по време на обществените консултации, стартирани по време на изготвянето на становището, е от ключово значение за обосноваване на необходимите дерогации за конкретни сектори. Комисията е готова да продължи диалога със сектора на етеричните масла.“
Списание Осем потърси коментар от най-големия дестилатор у нас - Есетере България:
Стремежът към среда без токсични вещества е похвален, но подходите при осигуряването й будят съмнение по отношение на обективност и разумна достатъчност. В продължение на векове етеричните масла са произвеждани и ползвани от хората и ефектите им са установени емпирично и научно, в т.ч. и по отношение на полезност, алергенност, странични реакции и т.н. На база на този опит са приети стандарти за съдържанието и химическия състав на всяко етерично масло. Същите се изследват като „Комплексни натурални вещества“, а предложените промени ще доведат до разчленяването и изследването им като „Сбор от отделни съставки“, някои от които биха могли да попаднат в забранителен списък на опасни вещества.
Промените в класификацията съгласно CLP автоматично задействат ограничения и забрани на химикали съгласно общия подход за управление на риска. Следователно присвояването на нов клас на опасност ще означава автоматично ограничение или забрана без оценка на риска за конкретното вещество.
Въпреки че тази опция вече съществува днес съгласно текущото законодателство REACH, броят на веществата, предмет на тези общи забрани и ограничения ще нарасне значително, тъй като към CLP ще бъдат добавени още класове на опасност.
Производителите могат също така да решат да преустановят производството на определено вещество или продукт, тъй като няма да искат продукт да бъде етикетиран като опасен в техните портфолиа – така нареченият ефект на „черен списък“.
Още реакции
Остро несъгласие с намерението на Европейската комисия за промени в Регламента за производството на етерични масла, изрази в интервю за Радио Стара Загора кметът на Казанлък Галина Стоянова. Замислените промени предвиждат етеричните масла да не се приемат като земеделски, а като химически продукти, а за тяхното производство да важат режимите за химическа индустрия, съобщава БНР. На 24 и на 25 май Градът на розите ще бъде домакин на обща среща на кметовете на региони и градове, в които е застъпено отглеждането на етерични култури и производството на етерични масла. Идеята е да бъдат предприети общи действия срещу намерението за промяна на Регламента от Европейската комисия.
Още по темата:
Какво лекуват кристалите
Аметистът облекчава главоболието, кварцът е за ум като бръснач, а розовият кварц гони тревожността
Стига вече с тия 10 000 крачки на ден!
Важно е да не се вторачвате в крачкомера и да не пренебрегвате другите тренировки
И мъжете са хора!
Нека възприемем, че е естествено и те да търсят помощ в слабите си дни и по-често да ги питаме как се чувстват
Shimani: обаяние, вдъхновено от Етиопия
Основателката на българската марка за козметика от природата разказва за най-успешните си изделия и чудесата на етиопската култура
Медика – отмори тук!
С неповторимия си екип балнеокомплексът в Нареченски бани ти дарява облекчение на телесна и душевна болка, както и безброй дейности за истинска почивка
Проверете „истинската възраст“ на тялото си – застанете на един крак
Балансът е определящ за общия физически тонус
Вторичната изгода от боледуването
Крием зад болестта вътрешните си сблъсъци, тя ни дава по-голям контрол
Вълшебното прахче
Благодарение на продуктите „Ентеросан“ преминаваме здрави през сезонните предизвикателства и запазваме бистър ум
Слагат диагноза „алкохолизъм“ само след два въпроса
Учените съветват джипитата да обсъждат с пациентите си по-задълбочено алкохолната зависимост
Черната кутия, която подарява здраве на кожата
Бутиковата козметика, създадена на основата на колоидното сребро, озарява и изцелява кожата
Не е вярно, че самотата води до органни заболявания
Опровержението дойде от учени чрез публикация в Nature Human Behavior
Ами ако всичко, което знаем за аутизма, е погрешно?
Ново изследване преобърна общоприетото предположение за аутизма и емоциите
Обединено кралство: Без тв реклами на вредни храни през деня
Онлайн рекламите за мазните и сладки продукти се забраняват