Какво ни тласка към героичен алтруизъм
Колкото по-кратко обмислят действията си хората, толкова по-вероятно е те да са алтруисти
Цветя в памет на жертвите на бомбения атентат в Манчестър Арена през 2017 г. на площад Сейнт Ан, снимка: Wikimedia Commons
Атаката беше трагично напомняне за бруталността и унищожението, които произтичат от най-лошите аспекти на човешката природа. Случката обаче има и друга страна...
В доклад, поръчан от кмета на Манчестър и разследващ терористичния акт, се отбелязват „стотици, ако не и хиляди прояви на лична храброст и безкористност“. Докладът описва „героичните действия на обикновени хора, дали първа помощ и успокоение на пострадалите, както и помогнали при транспортирането на жертвите“.
Хора от публиката и други, притекли се на помощ след атентата, помагали на полицейските служители и изнасяли ранени от мястото на трагедията. Разпоредителите на концерта изградили с телата си жива стена, за да спрат хората да отиват към дима. Мъж на име Стивън Джоунс, който бил близо до залата, се втурнал да помага. Той извел от мястото на трагедията много окървавени деца – плачещи и уплашени. С негов приятел вадили парчета от ръцете на децата, помогнали и на тежко пострадала от взрива жена. Джоунс разказва пред журналисти: „Беше просто моят инстинкт – да отида и да помогна на хората.“
Парамедикът Дан Смит, който е бил на мястото на инцидента, коментира: „Имаше невероятно количество хора, които правеха каквото могат, за да помогнат... Видях хора да се обединяват по начин, който никога не съм виждал преди... Нещото, което ще запомня повече от всичко друго, е човечността, която бе проявена от всички.“
Липса на страх от опасността и смъртта
Човек може да очаква подобни актове на героичен алтруизъм да стават по-редки с нарастването на личния риск, но това не е така. При терористични атаки почти винаги има съобщения за проява на героичен алтруизъм, въпреки сериозната опасност за живота на спасителите.
Терористичните атаки в Париж от ноември 2015 г. показаха няколко случая на алтруистичен героизъм. В зала Bataclan, където бяха убити 89 души, охранител на име Диди рискува живота си, за да насочи около 400-500 души към безопасно място, превеждайки ги през аварийните изходи до близкото студентско общежитие. Бременна жена, която той спасил, споделя: „Животът няма да ми стигне, за да му благодаря за това, което направи. И благодарение на него бебето ми има майка. Тази нощ видяхме най-лошите неща, най-лошите прояви на човешките същества. Но тогава видяхме и най-доброто нещо...”
Същност на екстремния алтруизъм
Много е важно, че изброените прояви на алтруизъм са импулсивни. Те се случват внезапно, без никакво съзнателно обмисляне. В поредица от проучвания, ръководени от психолога Дейвид Ранд (от 2012 г. и 2014 г.), е установена силна връзка между импулсивността и алтруизма. Учените стигнали до извода, че колкото по-кратко обмислят действията си хората, толкова по-вероятно е те да са алтруисти.
Способността ни да усещаме страданието на другите поражда импулс за облекчаване на това страдание. В изследване на героизма от 2019 г., озаглавено „Създаването на герой“, авторите отбелязват, че една от основните характеристики на героите е „всеобхватното чувство за съпричастност“.
Жестокостта на тероризма произтича от разединението – идеологическата абстракция, която разделя привържениците на реалността и стойността на другите човешки същества. За разлика от това, героичният алтруизъм произтича от фундаментална връзка между човешките същества, която позволява съпричастност и предизвиква импулс за спасяване на живота на другите.
Още по темата:
Горделивостта е коренът на всички човешки грехове
Сергей Лазарев: Ако човек е скромен, той трябва в същото време да бъде искрен и безстрашен
Губещите се надяват. Победителите вярват.
Дан Валдшмид: Надеждата ви позволява да поемете по лесния път
Интелигентността е донякъде генетично обусловена, но това не е извинение за мързела
9 мита, в които вероятно все още вярвате
Душата се нуждае от Егото
Без него в нас няма безопасно място, където да поставим плодовете на нашия растеж, казва Каръл Пирсън
Колко несигурни сте в себе си?
Несигурността е сложна емоция, което често се крие зад привидно нормално поведение
Осъзнато дишане – всяка глътка въздух носи щастие
При издишане пък споделяте животворна енергия с другите, казва Хик Нат Хан
Позволете на ума си да допусне грижовната фигура, която ви закриля
Техника за среща с вашите духовни водачи
Красотата на една жена с годините само расте!
Изпитани във времето съвети за красота от Сам Левинсън
Ти току-що пречупи детето си. Браво!
Дан Пиърс: Татковци, време е да покажем на децата си, че ги обичаме и да го правим постоянно
За да създадете реалност, съсредоточете се отвъд резултата
Човекът не е изплел мрежата на живота – той е просто нишка в нея
Това, което ви дразни, ви контролира
Вадим Зеланд обяснява как да насочим мислите си, за да променим нашия слой на реалността
Чувствам се като чужд – и на себе си, и за света
Кризата на егото всъщност е самата искра, която често е необходима, за да запалим вътрешен огън
Когато невъзможното стане възможно
Кастанеда: Нямаш никакво време и въпреки това си заобиколен от вечността
Ба дзъ: 8 знака на съдбата
Древната даоистка карта ни води към истинската ни същност и цел
Върни се при себе си и лети свободна
Раняващите преживявания се „втелесяват“ в нас и за да отслабнем, трябва да кажем сбогом първо на тях, убедена е Мирослава Велева – Радкова