Жестокостта на натализма
Обществото слага ли стигма на хората без деца?
Снимка: Милан Попович, Unsplash
CNBC означава точно това, което казва: хора, които нямат деца и това не е техен избор. Не всички, които се включват в тази група, имат безплодие, но за много – това е факт. Не всички са минавали терапии за преодоляване на този проблем, но много – са.
Натализъм
Да, в кариерата си съм бил заобиколена от ентусиазирани учени и активисти, за които жена, която иска деца, е пълен ужас. Съсредоточете се върху кариерата си, гордейте се, че нямате деца и, за Бога, поне не признавайте, че ги искате.
Въпреки че тук там се срещат социални групи, които почитат хора без деца, по-специално жените, и в някои случаи осъждат жените, че искат и/или имат деца. Това са балони в цялостния контекст на натализма. Дори в академичните среди наталистката култура е норма:
- На среща на факултета по психология колега професор (мъж) ме попита дали имам деца. Когато казах „не“ с неутрална интонация, без никаква емоция в гласа, той възкликна: „Не казвай това! Не знаеш със сигурност, че няма да ги имаш.”
- На курсовете за докторска степен деканът каза на всички ни, че трябва да сме сигурни, че прекарваме достатъчно време с децата си. „Имате ги, за да можете да прекарвате време с тях“, каза тя. Последва дълъг разговор за важността на нашите семейства (имаше предвид нашите партньори и нашите деца).
- От кампуса, в който работя, отказаха да ме изтрият от списъците за отбелязване на Деня на майката, въпреки че от човешки ресурси се съгласиха, че съобщенията, свързани със събитието, както и самото то са едновременно изключващи и „агресивни“.
- Един студент ме попита дали хората са безплодни, защото това е начинът на природата да каже, че не трябва да разпространяваме нашата ДНК, че нямаме стойност...
Травма
Освен това всеки, който се занимава с аспектите на психичното здраве при безплодие, е наясно с достатъчно количество научни разработки, които потвърждават, че диагнозата безплодие е също толкова травматична, колкото диагнозите рак и ХИВ.
Но и тези, които не са се подлагали на терапии за лечение на безплодие, също са травмирани. Да се опитваш да оцелееш в контекста на натализма е като да се опитваш да оцелееш в свят без гравитация – това е свят, който не е създаден за вас.
Осъзнатост
Когато проблеми като натализма са толкова дълбоко вкоренени в една култура, че почти никой не ги вижда, може би е време за малко осъзнаване. Натализмът е дълбоко вкоренен в днешния свят. Ако искаме да направим място за всички, ако искаме да осигурим психологическо здраве и благополучие, трябва да насочим светлината на прожекторите към това и да сложим огледало пред себе си.
Едно от най-жестоките изказвания, публикувани някога за мен, беше: „Тя мрази деца.“ Това беше публикувано, когато преживях първия си неуспешен ембриотрансфер, току-що бях загубила два ембриона.
Всички ние трябва да направим място в живота си и в света за хора, които нямат, не могат да имат и/или не искат деца. Това изисква да проверим докъде е стигнал собствения ни натализъм и да работим за свят, в който има място за хора без деца. Да, някои хора са щастливи без деца. Други не са. Така или иначе, всички те се борят да съществуват в свят, който ги обрича на стигма и им казва, че мястото им не е тук.
- Предполагате ли, че всеки има или иска деца?
- Предполагате ли, че всеки има възможността да има деца и ако няма – значи не иска?
- Мислите ли, че хората, които нямат деца, трябва да бъдат мразени или отхвърляни? Смятате ли ги за друга категория, по-ниска, по-неспособна? Слагате ли им етикети? Коментирате ли в приятелски кръг мнението си защо тези хора са без деца?
- Предполагате ли, че всички, които нямат деца, са съкрушени от този факт? Говорите ли за децата си през цялото време, във всички пространства, пред всяка публика?
Още по темата:
Горделивостта е коренът на всички човешки грехове
Сергей Лазарев: Ако човек е скромен, той трябва в същото време да бъде искрен и безстрашен
Губещите се надяват. Победителите вярват.
Дан Валдшмид: Надеждата ви позволява да поемете по лесния път
Интелигентността е донякъде генетично обусловена, но това не е извинение за мързела
9 мита, в които вероятно все още вярвате
Душата се нуждае от Егото
Без него в нас няма безопасно място, където да поставим плодовете на нашия растеж, казва Каръл Пирсън
Колко несигурни сте в себе си?
Несигурността е сложна емоция, което често се крие зад привидно нормално поведение
Осъзнато дишане – всяка глътка въздух носи щастие
При издишане пък споделяте животворна енергия с другите, казва Хик Нат Хан
Позволете на ума си да допусне грижовната фигура, която ви закриля
Техника за среща с вашите духовни водачи
Красотата на една жена с годините само расте!
Изпитани във времето съвети за красота от Сам Левинсън
Ти току-що пречупи детето си. Браво!
Дан Пиърс: Татковци, време е да покажем на децата си, че ги обичаме и да го правим постоянно
За да създадете реалност, съсредоточете се отвъд резултата
Човекът не е изплел мрежата на живота – той е просто нишка в нея
Това, което ви дразни, ви контролира
Вадим Зеланд обяснява как да насочим мислите си, за да променим нашия слой на реалността
Чувствам се като чужд – и на себе си, и за света
Кризата на егото всъщност е самата искра, която често е необходима, за да запалим вътрешен огън
Когато невъзможното стане възможно
Кастанеда: Нямаш никакво време и въпреки това си заобиколен от вечността
Ба дзъ: 8 знака на съдбата
Древната даоистка карта ни води към истинската ни същност и цел
Върни се при себе си и лети свободна
Раняващите преживявания се „втелесяват“ в нас и за да отслабнем, трябва да кажем сбогом първо на тях, убедена е Мирослава Велева – Радкова