EMDR е терапията, помагаща да се освободим от душевната болка, която носим в спомените си.
Бързо действащ и признат в академичните среди, наред с класическите школи, този наглед нестандартен метод успява да се разпространи благодарение на уникалните резултати, подкрепени научно с доказателства от практиката.
НАЧАЛОТО
Всичко започва през 1987 г., когато американската психоложка Франсин Шапиро, разхождайки се в парка, размишлява върху болезнено събитие в живота си. В същото време забелязва, че когато движи очите си по определен начин, неприятните чувства сякаш намаляват. Очните движения наподобявали тези в
REM фазата на съня - етапа, когато имаме съновидения. През 1989 г. започнали редица експерименти и контролирани изследвания с доброволци, които "преработвали" неприятни събития. През 1990 г. Шапиро събира достатъчно данни и официално създава методика, наречена EMDR (Eye Movement Desensitization and Reprocessing) или „десентизация и преработка чрез очни движения". Както всичко нестандартно, излизащо от общоприетата психотерапевтична рамка, със своята оригиналност EMDR в началото среща доста съпротива. Това допринася за увеличаване на изследванията и откриването на изненадващи резултати.
Започва прилагането ѝ при ветерани от войната, страдащи от ПТСР (посттравматично стресово разстройство), при хора, преживели катастрофи, травмиращи събития, физическо и сексуално насилие, раздяла, загуба.
През 2004 г. EMDR е призната за най-ефективната терапия за такива проблеми от Американската психиатрична организация. Продължава да се развива обхвата на приложение и да се правят нови изследвания - прилага се при тревожност, паник атаки, обсесивно-компулсивно разстройство, хранителни разстройства, фобии, депресии, помага при най-разпространената фобия - страх от говорене пред публика.
За травми се приемат и обработват събития, които имат дълготраен негативен ефект върху човека и са допринесли за формиране на ирационални вярвания. Прилага се при деца, преживели насилие, за всякакви видове кризисна интервенция. Работи се с всякакви спомени - дори фантазни - които често присъстват в ранното детство.
През 2013 г. EMDR, заедно с когнитивно-поведенческата терапия, е препоръчана като най-добра терапия за деца, юноши и възрастни, преживели травми и страдащи от посттравматично стресово разстройство.
ВЪТРЕ В МОЗЪКА
Наблюдения с функционален ядреномагнитен резонанс илюстрират промяната на ниво мозъчна активност преди и след една EMDR сесия.
Преди сесията изследваните хора, мислейки за травматичното събитие, имат повече активност в лимбичната система (мозъчния дял, отговарящ за емоциите), а след преработката активността преминава в кората на мозъка (свързана с мисленето). Това нагледно обяснява как след "преработката" събитието не носи на човека първоначалния дискомфорт.
Други изследвания с ядреномагнитен резонанс установяват, че освен очните движения, за терапия могат да се ползват и други видове
билатерална стимулация (последователно стимулиране на двете хемисфери на мозъка, мозъчните полукълба) като звукова, тактилна - с потупвания.
Друг любопитен факт е, че в Америка хората, подлагащи се на EMDR терапия, задължително подписват декларация, че не са свидетели по дело - в противен случай има опасност да променят възприятието си на съответното събитие и да дадат различна информация в съда.
МИНАЛО, НАСТОЯЩЕ, БЪДЕЩЕ
Стремежът на EMDR е да намали максимално дискомфорта от събитията, носени в нашите спомени, с помощта на т.нар. адаптивна преработка на информацията. Преработката обхваща три сфери - минало, настоящи отключващи фактори и бъдеще. Възможността за създаване на модел за бъдещето е много ценна, чрез нея можем да
"закодираме" позитивни вярвания за определени ситуации, които ни затрудняват и тревожат. Работата с бъдещето е и своеобразна работа със спомените, защото то присъства под някаква форма в нашите паметови мрежи и ние можем да работим с него по същия начин, както и с миналото и настоящето. По аналогичен начин се преработват
сънища - особено ако имаме повтарящи се кошмари.
ВНИМАНИЕ
Във виртуалното пространство дълго време не са били допускани записи на EMDR сесии с цел да се предпазят хората от злоупотреба. Сега в youtube могат да се намерят доста материали за това. И все пак, важно е да знаете, че това е много мощен инструмент, с който не е добре да си играем. Сесии трябва да се провеждат само от специално обучени терапевти, в противен случай може да имат обратен ефект.
EMDR терапията има смелостта да твърди, че дори една сесия прави промени в живота на човека.
За повече информация и контакт:
психолог, психотерапевт
0898 677 727