Великият предел
Не ни е необходимо много, за да сме здрави – трябват ни само чист въздух, балансирано хранене и повече движение, казва тай чи учителят Силви Велев
И трите варианта са правилни, става въпрос по-скоро за коректното произношение от китайски език. Този звук на китайски е между „дзъ“ и „джъ“, тоест нещо като „тай джзи“, което за нас е трудно за изговаряне, а и не може да се предаде точно в писмен вид с нашата азбука. Руското изписване е „тай дзи“, докато в Западна Европа и в Америка най-често се ползва „тай чи“. Що се отнася до това дали да използваме цялото наименование „тай дзи цюан“, или по-кратките форми, частицата „цюан“ или „чуан“ се добавя, за да обозначи бойните изкуства т.е. „тай дзи чуан“ ще рече просто “бойното изкуство тай чи“. Като значение тай чи няма буквален превод, означава „велик предел“.Тай чи е пределът между хаоса и реда, движението и покоя, то е черната точка в бялото и бялата точка в черното. Но тук вече навлизаме във философската основа на тай чи – дао, а тя не може да се обясни с думи.
Как възниква тай чи и какво представлява – лечебна гимнастика, бойно изкуство или духовна практика... често е наричано „китайската йога“?
Легендата гласи, че тай чи е създадено като бойно изкуство в планината У Дан от даоисткия монах Джан Сан Фън. Някои източници твърдят, че тай чи формата му се дава по време на сън, а според други източници монахът създава бойното изкуство, като наблюдава битка между змия и жерав и имитира техните движения.
В днешно време тай чи се използва и като бойно изкуство, и като лечебна гимнастика, и като енергийна практика, подобна на други източни практики като йога. Зависи от практикувания стил, както и от това на кой аспект ще наблегне учителят. Има няколко различни стила тай чи, които носят името на конкретните фамилии, в които се предават от поколение на поколение. Най-разпространени са Чън стил, Ян стил, два вида У стил, Сун и Хао стил. Стиловете се различават по форма, но се базират на едни и същи принципи.
В последните години бяха публикувани изследвания, според които редовните тренировки по тай чи оказват благотворно влияние при редица здравословни проблеми. Какви са основните ползи от тай чи за здравето?
Тай чи оказва най-силно благотворно влияние върху опорно-двигателния апарат, някои хронични вътрешни заболявания и такива вследствие от стрес. Тай чи работи с индивидуалната жизнена енергия, като се насочва чи по енергийните меридиани на тялото. Чрез определени движения центровете по тези меридиани се активират подобно на стимулацията при акупунктура или акупресура.
Има ли подходяща възраст човек да започне да се занимава с тай чи?
Няма ограничения на възрастта, тай чи става за всеки, защото не е агресивна система, не натоварва прекалено тялото за разлика от други спортове, които не са толкова щадящи. Човек трябва да прецени обаче какво търси – дали иска да изучава бойното изкуство, или търси ползи за здравето. На начинаещите препоръчвам да проучат и да изберат най-подходящия за тях стил. Може да се каже, че Ян стилът е по-медитативен, с малко по-плавни движения и по-често се използва за здраве и за постигане на релаксация и покой, докато формата на фамилия Чън е малко по-експлозивна. В Чън стил има някои типове движения, клякания и подскоци, които са по-натоварващи за възрастните или за хора с вече разклатено здраве, но пък може би се струват по-ефектни на млади хора, които веднага търсят бойния елемент.
В нашия клуб са идвали и много възрастни хора, и деца. Най-възрастният ми ученик беше на 82-83 години. Идваше на тренировки с колело, практикуваше и йога, като цяло търсеше ползите за здравето, а и му харесваха заниманията, добре се справяше.
Децата много бързо усвояват движенията, но им е трудно да се фокусират за дълго време. Особено при Ян стила ги затруднява този медитативен елемент. За тренировките по тай чи не е нужна специална подготовка или екипировка, достатъчно е да има желание. Тренира се с широко спортно облекло и спортни обувки, за да му е удобно на човек при загрявката и при упражненията, да може тялото да се движи свободно.
Шъфу Силви Велев е учител по бойното изкуство тай чи с дългогодишна практика. Сертифициран е от Световната Тай чи асоциация по Ян фамилен стил, с глава на фамилията майстор Ян Дзюн. Велев е основател на Тай чи академия “Небесен дракон”в София, занимава се също така с китайска живопис и калиграфия.
Гледайте тук срещата ни със Силви Велев в LIVE В 8 със Списание 8
Първо си простете всичките свои недостатъци
Ако хленчите и се оплаквате, провалите ще се повтарят отново и отново
Горделивостта е коренът на всички човешки грехове
Сергей Лазарев: Ако човек е скромен, той трябва в същото време да бъде искрен и безстрашен
Губещите се надяват. Победителите вярват.
Дан Валдшмид: Надеждата ви позволява да поемете по лесния път
Интелигентността е донякъде генетично обусловена, но това не е извинение за мързела
9 мита, в които вероятно все още вярвате
Душата се нуждае от Егото
Без него в нас няма безопасно място, където да поставим плодовете на нашия растеж, казва Каръл Пирсън
Колко несигурни сте в себе си?
Несигурността е сложна емоция, което често се крие зад привидно нормално поведение
Осъзнато дишане – всяка глътка въздух носи щастие
При издишане пък споделяте животворна енергия с другите, казва Хик Нат Хан
Позволете на ума си да допусне грижовната фигура, която ви закриля
Техника за среща с вашите духовни водачи
Красотата на една жена с годините само расте!
Изпитани във времето съвети за красота от Сам Левинсън
Ти току-що пречупи детето си. Браво!
Дан Пиърс: Татковци, време е да покажем на децата си, че ги обичаме и да го правим постоянно
За да създадете реалност, съсредоточете се отвъд резултата
Човекът не е изплел мрежата на живота – той е просто нишка в нея
Това, което ви дразни, ви контролира
Вадим Зеланд обяснява как да насочим мислите си, за да променим нашия слой на реалността
Чувствам се като чужд – и на себе си, и за света
Кризата на егото всъщност е самата искра, която често е необходима, за да запалим вътрешен огън
Когато невъзможното стане възможно
Кастанеда: Нямаш никакво време и въпреки това си заобиколен от вечността
Ба дзъ: 8 знака на съдбата
Древната даоистка карта ни води към истинската ни същност и цел