Подкрепете ни!




Светът в тебД-р Бела ДеПауло / 27 януари 2021

Нормално ли е да си неомъжена?

Трябва да спрем да заклеймяваме необвързаните. Ражда се и нов термин - „сингълизъм".

Нормално ли е да си неомъжена?
„Нормално ли е да си неомъжена?“ Това е въпрос, който са ми задавали много пъти, понякога директно, а друг път - по заобиколни начини. Като необвързан човек, каквато съм била през целия ми живот, ще призная, че първата ми реакция е да настръхна. Само задаването на този въпрос изглежда като обида. Но има хора, които наистина се чудят дали това, че не са обвързани, ги прави ненормални и трябва да се срамуват от този факт.

Когато някой попита дали е нормално да си „сингъл", какво има предвид под „нормално“? Терапевтът и изследовател Леоноре Тийфър в своята провокативно озаглавена книга „Сексът не е естествен акт“, описва пет значения на „нормално“. Нека видим значенията на „нормално", но не по отношение на секса, а по отношение на небрачието.

1. Статистически. Това е най-директното значение на нормалното и най-лесното за измерване. Въпросът е колко често срещано е дадено поведение по интереси? Ако е често срещано, е нормално. Да бъдеш не в брак е напълно обичайно - сега, повече отколкото по всяко друго време в новата история, не само в САЩ, но и на много места по света. В САЩ например женените на възраст 18+ са почти толкова, колкото и неженените.
Да останеш сам в продължение на десетилетия или за цял живот става все по-често срещано явление. Доклад на Pew изчислява, че докато днешните млади възрастни достигнат 50-годишна възраст, всеки четвърти от тях ще е сам през целия си живот. Това статистически погледнато е много, но доклад на Организацията на обединените нации показва, че Северна Америка и Европа - в класацията по този показател - са след няколко други региона на света. В Австралия, Нова Зеландия, Латинска Америка и Карибите по-голям процент стигат до края на своите 40, без никога да са се женили.

2. Субективно погледнато. Тийфър вярва, че тайното любимо определение на „нормално" за всички е това: „Аз съм нормален, както и всеки, който е същият като мен.“ По този критерий женените хора най-вероятно биха си помислили, че просто не е нормално да сте неженени.

3. Културен аспект. Какво се счита за нормално или за отклонение във вашата конкретна култура във вашия конкретен времеви житейски отрязък? В много култури, дори и сега, се счита за по-нормално да сте женени, отколкото неженени. Това трябва да се промени, тъй като все повече хора са самотни и все повече остават необвързани както на средна възраст, така и при други възрастови параметри.
Но мощни институции като религия и правителство често подкрепят възприеманата нормалност на брака и „ненормалност" на небрачието. Дори без натиска на религията и/или идеологията, възприятията не винаги са в крак с промените, които вече са настъпили. Социолозите наричат ​​това „културно изоставане".

4. Идеалистичен нюанс. По този критерий нормалното означава „перфектен, идеал, към който да се стремим“. В държави като САЩ, където бракът е на особена почит,  той се уважава, цени високо и празнува пищно. Живот в законна обвързаност се счита за идеалния вариант. 
Идеализирането на брака е толкова упорито, толкова всеобхватно и толкова рядко подлагано на съмнение, че е трудно да се разбият социалните клишета, свързани с избор, различен от „брачния". Моето собствено предизвикателство към това социално клише е да изследвам хора, които са необвързани по собствено желание, по повика на сърцето си, които живеят най-добрия, най-автентичния, най-смисления и най-пълноценния си живот като самотници. Да бъдат женени - за тях не е идеал.
Наистина обаче не искам да споря, че необвързаният е по-добър от женените или че полигамните връзки са нещо повече от моногамните. 
Не мисля, че трябва да идеализираме какъвто и да е начин на живот като по-добър от всички останали. Най-важното е всеки от нас да живее живота, който намира за най-значим и пълноценен, без стигма, стереотип или дискриминация. За мен всички житейски пътища са напълно нормални.
5. Клиничен подход. Под това определение ненормалното не означава просто необичайно или по-малко от идеално - това предполага заболяване или увреждане. Прекарах десетилетия, развенчавайки твърденията, че животът на самотните хора е гаден, груб и кратък и че лечението е да се оженят. Някога критикувах проучванията за психичното и физическото здраве на самотниците едно по едно. Сега оставям пациентите си, които се интересуват от мнението ми, спокойно да прочетат традиционните изследвания, които твърдят, че бракът прави хората по-здрави или по-малко диагностицируеми и да поразсъждават над фактите сами.

Важно е обаче да се отбележи, че според всички тези проучвания, хората, които се женят, не се справят много по-добре, отколкото когато са били самотни. Бракът идва с многобройни правни защити, финансови предимства и регламентирано признание и уважение. Самотните хора, за разлика от тях, са обекти на стереотипи и стигматизиране, които аз наричам „сингълизъм". 

Източник

Още по темата:

Горделивостта е коренът на всички човешки грехове Светът в теб

Горделивостта е коренът на всички човешки грехове

Сергей Лазарев: Ако човек е скромен, той трябва в същото време да бъде искрен и безстрашен

Губещите се надяват. Победителите вярват. Светът в теб

Губещите се надяват. Победителите вярват.

Дан Валдшмид: Надеждата ви позволява да поемете по лесния път

Душата се нуждае от Егото Светът в теб

Душата се нуждае от Егото

Без него в нас няма безопасно място, където да поставим плодовете на нашия растеж, казва Каръл Пирсън

Колко несигурни сте в себе си? Светът в теб

Колко несигурни сте в себе си?

Несигурността е сложна емоция, което често се крие зад привидно нормално поведение

Осъзнато дишане – всяка глътка въздух носи щастие Светът в теб

Осъзнато дишане – всяка глътка въздух носи щастие

При издишане пък споделяте животворна енергия с другите, казва Хик Нат Хан

Красотата на една жена с годините само расте! Светът в теб

Красотата на една жена с годините само расте!

Изпитани във времето съвети за красота от Сам Левинсън

Ти току-що пречупи детето си. Браво! Светът в теб

Ти току-що пречупи детето си. Браво!

Дан Пиърс: Татковци, време е да покажем на децата си, че ги обичаме и да го правим постоянно

За да създадете реалност, съсредоточете се отвъд резултата Светът в теб

За да създадете реалност, съсредоточете се отвъд резултата

Човекът не е изплел мрежата на живота – той е просто нишка в нея

Това, което ви дразни, ви контролира Светът в теб

Това, което ви дразни, ви контролира

Вадим Зеланд обяснява как да насочим мислите си, за да променим нашия слой на реалността

Чувствам се като чужд – и на себе си, и за света Светът в теб

Чувствам се като чужд – и на себе си, и за света

Кризата на егото всъщност е самата искра, която често е необходима, за да запалим вътрешен огън

Когато невъзможното стане възможно Светът в теб

Когато невъзможното стане възможно

Кастанеда: Нямаш никакво време и въпреки това си заобиколен от вечността

Ба дзъ: 8 знака на съдбата Светът в теб

Ба дзъ: 8 знака на съдбата

Древната даоистка карта ни води към истинската ни същност и цел

Върни се при себе си и лети свободна Светът в теб

Върни се при себе си и лети свободна

Раняващите преживявания се „втелесяват“ в нас и за да отслабнем, трябва да кажем сбогом първо на тях, убедена е Мирослава Велева – Радкова